18
Máj

Deň fascinácie rastlinami 2017 na Slovensku

Začiatok
18. máj. 2017
Koniec
25. máj. 2017
Miesto
celá SR
Mesto
celé Slovensko, Slovenská republika, SR
Vedný odbor
Typ podujatia
Festival
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Národné poľnohospodárske a potravinové centrum Piešťany
Popis

18. máj 2017 je štvrtý medzinárodným "Dňom fascinácie rastlinami"
 
Rastlinní biológovia odhadujú, že celkový počet rastlinných druhov je približne 250 000. Sú to fascinujúce organizmy. Z jedného malého semienka vznikajú rôznorodé zelené životy - od malých rastliniek až po veľké stromy, od okrasných kvetín až po výživné plodiny. Práve rastliny sú schopné produkovať cukor iba zo slnečného žiarenia, oxidu uhličitého a vody. Schopnosť produkovať výživu nielen pre človeka a živočíšnu ríšu, ale aj vlastná sebestačnosť zabezpečila rastlinám priestor adaptovať sa a profitovať takmer kdekoľvek na Zemi, v akýchkoľvek, často i extrémnych podmienkach. Aj preto sú rastliny primárnymi producentami biomasy zabezpečujúcej výživu, potravu, papier, lieky, chemické látky, energiu... a prijateľné životné prostredie.

 

"Deň fascinácie rastlinami” sa koná pod záštitou Európskej organizácie pre rastlinné vedy (EPSO). Cieľom tejto aktivity, ktorá sa konala prvýkrát v roku 2012, je osloviť na celom svete čo najviac ľudí, prebudiť v nich záujem o rastliny a ich nenahraditeľnú úlohu v živote človeka. Je snahou organizátorov touto koordinovanou akciou „vsádzať virtuálne a neustále klíčiace semená“ do kolektívnej mysle európskej a svetovej verejnosti a pripomínať, že rastlinné vedy majú rozhodujúci význam pre sociálne, environmentálne a ekonomické prostredie teraz i v budúcnosti.

 

Pozývame Vás usporiadať 18. mája 2015 fascinujúcu aktivitu zameranú na rastliny, ktorá by prilákala a zapojila verejnosť. Priebežne sú všetky informácie o akcii dostupné na stránke http://plantday.org, kde nájdete aj informácie o národných koordinujúcich pracoviskách a kontaktoch. Pre Slovenskú republiku je to Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum-Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany a konkrétne RNDr. Michaela Havrlentová, PhD.

 

Každý, kto sa pripojí k tejto iniciatíve, je vítaný! Pozývame všetkých, od škôl zaoberajúcich sa záhradníckou problematikou, cez výskumné a vývojové pracoviská, kde predmetom práce je rastlina, záujmové organizácie v oblasti botaniky, poľnohospodárstva, ekológie a podobne. Každého, kto sa cíti mať blízko k tejto iniciatíve. V roku 2012, 2013 i 2015 sa k výzve pripojili mnohé inštitúcie zaoberajúce sa rastlinnými vedami, univerzity, stredné školy, vedecké pracoviská, botanické záhrady a múzeá... Spoločne s poľnohospodármi otvorili svoje dvere počas „Dňa fascinácie rastlinami“ a pripravili množstvo podujatí pre deti, študentov, dospelých i celé rodiny.

Na stránke http://plantday.org kliknutím na „Krajiny/Countries" „World interactive map“ si môžete na mape vybrať krajinu a kliknutím na ňu prezrieť formu jej účasti na akcii.

 
Deň fascinácie rastlinami“ bude podporený aj mediálne a množstvom akcií vo verejnom priestore, v divadlách, kaviarňach, centrálnych mestských námestiach a parkoch a bude navrhnutý tak, aby zlákal všetkých, ktorým svet rastlín nie je ľahostajný.

 

Podujatia na Slovensku / vo svete.

Súvisiace:

Podujatia
Deň fascinácie rastlinami 2017
26. máj. 2017 10.30 hod.
Hore
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
TVT 2018 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Amonity sú pomerne veľké morské organizmy, ktoré vznikli pred 200 miliónmi rokov.
Zistite viac