19
Marec

Deň hvezdární a planetárií (2017)

Začiatok
19. mar. 2017
Koniec
19. mar. 2017
Miesto
celá SR
Mesto
celé Slovensko, Slovenská republika, SR
Vedný odbor
Typ podujatia
Prezentácia
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Slovenský zväz astronómov
Popis

Vážení priaznivci astronómie na Slovensku,

posledná nedeľa zimy zvykne byť na Slovensku, ale aj v okolitých európskych krajinách, spájaná s prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. Táto tradícia pod názvom Európsky deň planetárií, bola založená v prvej polovici 90-tych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. U nás sa pripomínala v niektorých astronomických zariadeniach formou dňa otvorených dverí pre verejnosť ako pozvánka na celý astronomický rok.

 
V roku 2014 sa na celoslovenskej koordinácii, propagácii a zjednotení termínu tohto podujatia dohodla Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove so Slovenským zväzom astronómov a astronomickými zariadeniami na Slovensku. Výsledkom bolo zastrešenie aktivít prezentujúcich odbornú a popularizačnú stranu mince slovenskej astronómie pod spoločným názvom DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ.
 
Termín bol stanovený na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou, teda tento rok na 19. marec 2017. V tento deň budeme mať opäť možnosť v plejáde hvezdární, planetárií a ostatných astronomických inštitúcií vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru. V prípade priaznivého počasia nebude na veľa miestach chýbať ani pozorovanie diania na dennej a nočnej oblohe pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov.

 
Srdečne vás teda pozývame na Deň hvezdární a planetárií 2017! Vyberte si z ponuky plánovaných podujatí jednotlivých astronomických zariadení pre tento deň po celej našej krajine.

Stránka podujatia

Súvisiace:

Hore
kúpa časopisov jún 2016
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2019
QUARK
Bratislavská vedecká cukráreň
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jeseň
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Extrapolácie 2019
Zaujímavosti vo vede
Imunitný systém tvorí most medzi črevnou mikroflórou a mozgom.
Zistite viac