PODCAST Očami farmácie: Fungovalo za socializmu zdravotníctvo lepšie ako dnes?

19. nov. 2020 • Chemické vedy

PODCAST Očami farmácie: Fungovalo za socializmu zdravotníctvo lepšie ako dnes?

17. novembra 2020 sme si pripomenuli 31. výročie Nežnej revolúcie. Dňa, po ktorom nasledoval pád komunistického režimu v Československu.

Podľa prieskumu agentúry FOCUS z roku 2018 si viac ako 50 % Sloveniek a Slovákov myslí, že zdravotníctvo bolo za socializmu lepšie. Konkrétne si myslia, že ľudia sa dožívali vyššieho veku, menej ľudí zomieralo predčasne a zdravotníctvo fungovalo lepšie ako dnes.

V tejto epizóde sa pozrieme na objektívne údaje socialistického zdravotníctva. Povieme si, ako sa vyvíjala stredná dĺžka života, ako komunistický režim reagoval na civilizačné ochorenia a čo bola najväčšia slabosť socializmu v kontexte zdravotnej starostlivosti.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

Hlavným zdrojom pri tvorbe podcastu bola vynikajúca publikácia s názvom SOCIALIZMUS: REALITA NAMIESTO MÝTOV, ktorá skvelým a pútavým spôsobom popisuje socializmus, a svoje tvrdenia opiera o jasné a zrozumiteľné dáta.

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Íl je hornina, ktorej hlavnou zložkou sú ílové minerály.
Zistite viac