PODCAST: Ako vznikla slnečná sústava a koľko stojí meteorit?

15. júl. 2020 • Fyzikálne vedy

O týchto, ale aj o mnohých iných otázkach sme sa v najnovšom podcaste zhovárali s astronómom doc. RNDr. Jurajom Tóthom, PhD.

Meteority v sebe nesú vzácne informácie, vďaka ktorým vedci skladajú obraz o vzniku slnečnej sústavy. Už dnes majú v niektorých veciach pomerne jasno.

Objekty, ktoré letia vesmírom, sú pre vedcov studnicou poznania, niektoré však pre našu Zem môžu predstavovať hrozbu. Astronómovia ich preto pozorne sledujú a vymýšľajú spôsob, ako prípadnú katastrofu zvrátiť. Napríklad rozbiť asteroid vôbec nie je ľahké. Väčšinou nejde o kompaktné telesá, ale gravitačné „zlepence“ viacerých objektov, ktoré by sa po výbuchu spôsobenom napríklad strelou zo Zeme opäť spojili. Vedci dnes hovoria o rôznych možnostiach ich zničenia, no stále majú veľa bádania pred sebou.

Astronóm Juraj Tóth nám v rozhovore okrem iného prezradil, akú má meteorit finančnú hodnotu, ale aj to, či nás nejaký ohrozuje, a ako veľmi sa máme báť, že sa tak stane v budúcnosti.

Doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD. vyštudoval astronómiu a astrofyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Následne bol prijatý na Astronomicko-geofyzikálne observatórium FMFI UK v Modre a neskôr prešiel na pozíciu vedeckého pracovníka Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave so zameraním na malé telesá slnečnej sústavy, špeciálne – meteory. Viedol aj expedície pri hľadaní meteoritov na Slovensku a rozvíja nový pozorovací program v oblasti celooblohových videopozorovaní meteorov. Na univerzite prednáša úvod do astronómie, kozmický výskum planét, planetárnu kozmogóniu, dejiny astronómie a astronómiu pre učiteľské kombinácie a na Univerzite tretieho veku UK. Venuje sa aj popularizácii astronómie.

Ak vás obsah podcastu zaujal, môžete si pozrieť viac o práci výskumného tímu z oddelenia astronómie a astrofyziky Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie, FMFI UK BA na tomto linku.

Všetky podcasty Veda na dosah sú dostupné na Youtube kanáli CVTI SR a v aplikácii na streamovanie hudby Spotify.

 

Lenka Dudlák Sidorová

 

 

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
Veda v CENTRE 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Slnko sa spolu s ďalšími miliardami hviezd nachádza na okraji galaxie Mliečna cesta.
Zistite viac