Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pavol Čekan: Vytvorili sme špeciálne testy pre slovenský kmeň SARS-CoV-2

Denisa Koleničová

Za novým PCR testom na diagnostikovanie koronavírusu stojí firma MultiplexDX na čele s doktorom Pavlom Čekanom. Ako nové testy vznikali? V čom spočíva ich vylepšenie? Ako sa dajú využiť aj po skončení pandémie?

Pavol Čekan, Zdroj: Archív Pavla Čekana

Výroba nových diagnostických testov nie je lacná záležitosť. Prvých 100 tisíc kusov zafinancovala a Slovensku podarovala spoločnosť ESET, a tak môže tím MultiplexDX vyrobiť veľké množstvo testov za pomerne krátku dobu. Je možné, že po naplnení kapacít slovenských laboratórií ponúknu vedci testy aj iným krajinám.

„Naša momentálna kapacita je 100 tisíc testov za 1 až 2 týždne. Tie preplatila nadácia Eset. Následne sú možné 2 modely. Buď bude test certifikovaný a bude sa komerčne ponúkať ďalej, alebo sa opäť nájde nejaký sponzor, ktorý preplatí štátu ďalší set testov pre Slovensko. Viac bude jasné až po skončení certifikačného procesu,“ vysvetlil doktor Čekan. Aktuálne už testy prešli poslednou fázou vývoja a firma spustila ich výrobu.

Slovenský kmeň SARS-Cov-2 sa podobá na čínsko-bavorský

Podľa slov doktora Čekana pri optimalizácii testov pomohlo i to, že slovenskí vedci už prečítali (osekvenovali) slovenský kmeň koronavírusu. Vďaka tomu mohla firma MultiplexDX vytvoriť testy, ktoré sú špecifické pre typ SARS-CoV-2, ktorý je rozšírený na území Slovenska. Práve preto môžu nové testy pomôcť diagnostikovať vírus v skoršej fáze ochorenia.

Preskúmali sme niekoľko protokolov ako test urobiť. Išlo o čínske a americké protokoly, no najviac sme sa nechali viesť protokolom z Berlína, ktorý používajú naši partneri, virológovia z Biomedicínskeho centra SAV. Pozreli sme sa, či to vieme vyrobiť, prípadne zlepšiť podľa v tom čase dostupných informácií o genóme SARS-CoV-2. Navyše Biomedicínske centrum SAV v spolupráci s Vedeckým parkom UK osekvenovalo aj slovenský kmeň koronavírusu. Ten sa najviac podobá čínsko-bavorskému. Vírus pricestoval z Číny do Bavorska, možno ďalej do Talianska a potom k nám.“

Vedecký tím zvýšil citlivosť testovania

Nový test je založený na real-time RT-qPCR teste, ktorý dokáže diagnostikovať pacienta s ochorením aj v skoršom štádiu. Ide o test, ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Na testovanie ho používa aj Úrad verejného zdravotníctva alebo Biomedicínske centrum SAV.

„Tím MultiplexDX modifikoval RT-PCR primery a TaqMan sondy tak, aby boli 100 percentne kompatibilné s virálnou RNA SARS-CoV-2, čím sa mierne zvýšila citlivosť testovania. Samozrejme, pozreli sme sa, či sa primery a próby pekne mapujú aj na „slovenský“ kmeň,“ objasnil doktor Čekan.

Využitie testov po pandémii

Potenciál nových testov je však omnoho komplexnejší. Vedec nevylučuje, že by sa dal využiť aj pri iných vírusových ochoreniach. „Kľúčovými komponentmi testu sú primery a próby, ktoré sa dajú ľahko nadizajnovať a vyrobiť aj pre iné RNA vírusy, napríklad pre chrípku.“

Okrem toho firma MultiplexDX pracuje aj na ďalších inovatívnych testoch, ktoré nevyžadujú dobre vybavené certifikované laboratórium a mali by sa dať použiť aj bežne u lekára.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky