Oxfordskí vedci urýchlili diagnostiku SARS-CoV-2

19. mar. 2020 • Biologické vedy

Oxfordskí vedci urýchlili diagnostiku SARS-CoV-2

Vedcom z Univerzity v Oxforde sa podarilo zrýchliť diagnostické testy na SARS-CoV-2. Nový spôsob testovania je až trikrát rýchlejší než pôvodný. 

Predchádzajúce testy vírusovej RNA trvali približne 1,5 až 2 hodiny. Výskumný tím, ktorý viedli profesori Zhanfeng Cui a Wei Huang, však prišiel s novým spôsobom, ktorý trvá iba 30 minút a nevyžaduje si ani žiadne špeciálne prístroje.

Výsledky sa dajú prečítať voľným okom

„Krása testu spočíva v detekcii, dokáže totiž špecificky rozpoznať fragmenty RNA a RNA SARS-CoV-2. Okrem toho test obsahuje niekoľko kontrolných bodov, ktoré zabraňujú vznikaniu falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych výsledkov. Výsledok testu je tak veľmi presný,“ vysvetlil v tlačovej správe Univerzity v Oxforde profesor Wei Huang. 

Navyše je nová metóda veľmi citlivá. Dokáže skôr identifikovať infikovaných pacientov, čo potenciálne pomáha znižovať šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Po technickej stránke stačí na novú diagnostiku iba tepelný blok, ktorý udržuje konštantnú teplotu, a tak umožňuje reverznú transkripciu RNA a amplifikáciu DNA. Výsledky sa dajú prečítať voľným okom, preto by takáto diagnostika mohla byť veľmi užitočná najmä v nemocniciach, ktoré sa nachádzajú vo vidieckych oblastiach a ich súčasťou nie sú špeciálne laboratóriá. 

Technológiu overovali na skutočných vzorkách 

Vedci overovali technológiu pomocou skutočných klinických vzoriek v nemocnici Shenzhen Luohu v Číne. Súpravy na rýchlu detekciu testovali na šestnástich klinických vzorkách, pričom osem z nich bolo pozitívnych a osem negatívnych. Tento výsledok predtým potvrdili klasické testy ako RT-PCR a ďalšie metódy. Všetky testy s použitím nových súprav boli úspešné. 

Ďalším krokom vo výskume by malo byť vytvorenie integrovaného zariadenia, aby sa test mohol použiť na klinikách, letiskách, či dokonca aj doma. Vedci preto plánujú spustiť klinické validácie v Spojenom kráľovstve a skúmajú možnosti ako vyrobiť testovacie súpravy. 

Denisa Koleničová

Zdroj: Tlačová správa Univerzity v Oxforde

Ilustračné foto: Pixabay.com

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 2
Veda v CENTRE máj
Quark_2020
Vedecká cukráreň 5/2020
Veda v Centre
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Rastliny využívajú oxid uhličitý na fotosyntézu.
Zistite viac