Oslava Európskej únie je za nami

11. máj. 2017 • Iný

Oslava Európskej únie je za nami

Oslava Dňa Európy sa opäť konala 9. mája, v oficiálny dátum založenia Európskej únie. V tento deň si každoročne pripomíname významnú udalosť, ktorá sa odohrala pred 67 rokmi a položila základy dnešnej Európskej únie.

Deň Európy 2017Dňa 9. mája 1950 predniesol v Paríži vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval európske mocnosti ako Francúzsko, Nemecko či Taliansko, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele. Niekdajší rivali tak vytvorili nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetia. Práve uhlie a oceľ v tom čase predstavovali základ celej vojenskej moci a prispievali k možnosti vytvárania konfliktov. Po dohode čelných predstaviteľov EÚ na milánskom samite v roku 1985 bol 9. máj vyhlásený za Deň Európy. Popri vlajke a hymne – Óde na radosť – sa stal ďalším zo symbolov zjednotenej Európy. Zároveň je príležitosťou pripomenúť si pôvodnú príčinu vzniku spojenia európskych národov a priblížiť tak občanom hodnoty EÚ.

Zaujímavý program

V Bratislave sme si tento významný deň pripomenuli celodenným podujatím, ktoré organizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Informačná kancelária Európskeho parlamentu v SR. Už podľa slov organizátorov sme nemali čakať žiadne oficiality, ale naopak ako sami povedali „...deň plný príjemnej atmosféry a zábavy pre všetky vekové kategórie v spojení s programom, ktorý obohatí aj vaše vedomosti o Európskej únii.“ Podujatie sa konalo na Hlavnom námestí v Bratislave, moderátorom bol Ludwig Bagin a sprevádzal ho DJ Rádia FM – Gešo. V stánku CVTI SR návštevníkov zaujímali informácie o Zážitkovom centre vedy Aurelium či 3D tlačiarni z FabLab-uPodujatie spríjemňovali hudobné a tanečné vystúpenia žiakov základných a stredných škôl. Okrem nich sa na pódiu vystriedali záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine, ako aj v ďalších európskych jazykoch. Okrem hudobných vystúpení program dopĺňali sprievodné aktivity plné kvízov, súťaží a kreatívnych aktivít súvisiacich s Európskou úniou.

V stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier a európskych sietís te sa 9. mája 2017 mohli dozvedieť všetko o členských krajinách Európskej únie. V stánkoch informovali najmä o študijných a pracovných príležitostiach, ako aj o možnostiach zábavy, či cestovania, ktoré nám EÚ ponúka. V stánkoch členských štátov, ste sa mohli dozvedieť o histórii jednotlivých krajín, ich tradíciách, cestovateľských možnostiach, prípadne aj ochutnať niektoré z ich tradičných jedál. V stánku CVTI SR návštevníkov zaujali najmä informácie o  Zážitkovom centre vedy Aurelium, 3D tlačiareň z FabLab-u, ako aj prezentácia  aktivít NCP VaT pri CVTI SR ako sú Vedecká cukráreň a Veda v CENTRE. Podvečer na pódiu vystúpili hudobné zoskupenia Tolstoys, Puding pani Elvisovej a neskôr hlavný hudobný hosť – skupina Korben Dallas.

Súťaž z portálom VEDA NA DOSAH

Súčasťou stánku CVTI SR bol aj vedomostný kvíz s portálom VEDANADOSAH.sk., v ktorom mali súťažiaci správnym zodpovedaním niekoľkých otázok možnosť získať sadu popularizačných kníh o vede a technike. Víťazmi vedomostného kvízu sa stávajú Linda, Hana a Lukáš, všetci traja z Bratislavy, srdečne blahoželáme! Víťazi budú ohľadom prevzatia výhry kontaktovaní prostredníctvom mailu. Ak chcete vidieť z tohto podujatia viac, sledujte webovú stránku Zastúpenia EK na Slovensku alebo FB profil organizátora.

 

Spracovali: Martina Pitlová a Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

http://ec.europa.eu

http://www.europskyparlament.sk

UVerejnila: ZVČ

Súvisiace:

Podujatia
Deň Európy 2017 v Bratislave
09. máj. 2017 10.00 hod.
Hore
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vitamín B1 pomáha rozvíjať fantáziu a kreativitu.
Zistite viac