Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Odohral sa historický okamih: Do vesmíru prenikol súkromník

Galina Lišháková

Je 30. mája 2020. Komerčná spoločnosť SpaceX prvýkrát vynáša ľudí na obežnú dráhu Zeme. Očakáva sa, že už čoskoro budú do vesmíru lietať aj turisti. Význam tejto udalosti nám z viacerých aspektov priblížil známy astronóm doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc. z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Ilustračný obrázok: Kapsula Crew Dragon na obežnej dráhe Zeme. Zdroj: iStock

Ilustračný obrázok: Kapsula Dragon Crew na obežnej dráhe Zeme. Zdroj: iStockphoto.com

SpaceX je komerčná spoločnosť Elona Muska, známeho vizionára a „otca“ Tesly. Podľa CNN vesmírna agentúra NASA dala v roku 2014 zadanie na vesmírny raketoplán schopný dopraviť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS nielen spoločnosti SpaceX, ale aj spoločnosti Boeing. Rátala s tým, že komerčné spoločnosti dokážu znížiť náklady i podnietiť inovácie a NASA bude mať viac času aj zdrojov na hlbší výskum slnečnej sústavy.

Obom spoločnostiam však na vývoj a zostrojenie kozmických lodí poskytla peniaze. Boeing dostal 4,2 milióna dolárov, pretože svoju raketu Starliner vyvíjal od základu. SpaceX dostal 2,6 miliónov dolárov, pretože v tom čase už mal kozmickú loď Dragon, ktorá lietala s nákladom na Vesmírnu stanicu ISS, a plánoval vyvinúť jej vylepšenú verziu. Boeing však nedávno utrpel neúspech, keď jeho Starliner počas skúšobného letu zlyhal. A tak k vesmírnej stanici ISS smeruje plne autonómna kozmická raketa Crew Dragon od spoločnosti SpaceX, ktorú riadia dvaja astronauti Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53).

Prečo sa misia súkromnej spoločnosti SpaceX a NASA s názvom Demo-2 považuje za revolučnú?

Je významná predovšetkým pre Američanov. Od posledného neúspešného letu ich raketoplánu Columbia STS-107 v roku 2003, ktorý sa pri návrate na Zem rozpadol a zahynulo pri ňom všetkých sedem členov posádky, Američania  nemali možnosť dopraviť svojich kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS vlastnou raketou. Odvtedy na ISS lietali ruskými raketami, čo bolo pre nich drahé. No tento pokus je dôležitý aj z iného dôvodu. Ak sa vydarí, zvýši sa bezpečnosť kozmonautov na Vesmírnej stanici ISS.  Keby napríklad bolo treba niektorého z nich rýchlo dopraviť na Zem, nebudú odkázaní na pomoc z Ruska.

Let kozmickou raketou Crew Dragon bude vraj okolo sedemkrát lacnejší ako lety doposiaľ používanými raketami. Na čom sa jej tvorcom podarilo ušetriť?

SpaceX vyvinul systém, vďaka ktorému sa prvý stupeň rakety vráti na Zem pomocou padákov a bude sa dať použiť znovu. Tým sa ušetria obrovské peniaze. Doposiaľ prvý stupeň rakety po odpojení od celku spadol na Zem a zničil sa. Druhé ušetrenie dosahuje kompletnou výrobou rakiet na jednom mieste, čím odpadávajú veľké náklady na prevoz nadrozmerných komponentov.

Má Crew Dragon aj ďalšie technické zaujímavosti?

Mladú generáciu zvyknutú na počítačové hry môže zaujať, že sa dá z veľkej časti ovládať prostredníctvom palubnej dosky v podobe dotykovej obrazovky. Doteraz sa v kozmických lodiach nachádzalo obrovské množstvo ciferníkov, tlačidiel a riadiacich pák, ale tvorcovia tejto kozmickej lode ich zredukovali na menej ako štyridsať. I keď dotyková palubná doska je zrejme skôr na efekt. Jeden z dvoch členov posádky, Robert L. Behnken, ktorý letel do kozmu už viackrát a má skúsenosť aj s pilotovaním lietadiel, totiž vravel, že sa mu toto ovládanie zdá ťažšie. Astronauti preto dostali špeciálne rukavice, na ktoré obrazovka reaguje lepšie ako na prsty bez pokrývky. Ďalší technický rozdiel spočíva v tom, že doposiaľ riadili posádky pristátie raketoplánov na Vesmírnej stanici ISS ručne, ale keďže táto raketa je schopná pristáť autonómne, budú ju manuálne ovládať len čiastočne. Predsa len je to skúšobný let a zrejme potrebujú otestovať aj tento typ ovládania. Riadenie tejto rakety môže byť plne automatické aj počas celého letu, ale keďže letí na ISS prvýkrát, budú ho čiastočne kontrolovať.

Významným aspektom tohto letu je aj to, že prvýkrát letí do kozmu kozmická loď od súkromnej spoločnosti SpaceX. I keď vznikla v spolupráci s NASA, kozmická loď ostáva v garážach SpaceX a môže sa použiť aj na súkromné lety do vesmíru.  

Je pravdou, že si od toho veľa sľubujú. Svedčí o tom už fakt, že v kabíne Crew Dragon je sedem miest, i keď teraz v nej letia len dvaja. Osobne si ale neviem dosť dobre predstaviť, ako to chcú realizovať. Astronauti pred letom do vesmíru absolvujú veľmi náročný psychický aj fyzický výcvik, aby prekonali obrovské preťaženie. (Preťaženie je v tomto zmysle výslednicou gravitačného zrýchlenia a odstredivého zrýchlenia a má vplyv na fyziologické procesy v organizme. Astronauti pociťujú sťaženie pohybov tela, súčasné prekrvenie niektorých častí tela a „odkrvenie“ iných jeho častí, čo môže aj u trénovaného človeka spôsobiť dočasnú stratu videnia a bezvedomie. – pozn. red.) Preťaženie vzniká pri štarte, keď musí raketa v krátkom čase nabrať obrovskú rýchlosť a takisto pri pristávaní. Mohlo by sa stať, že vesmírny turista by z letu nič nemal, lebo by bol celý čas úplne mimo, mohlo by to ohroziť aj jeho život. Je ale pravdepodobné, že napriek tomu po tom bude dopyt a aj SpaceX bude vyvíjať komerčný tlak týmto smerom.

Predpokladá sa, že ďalším krokom SpaceX  bude let na Mesiac a neskôr na Mars, i keď o reálnosti misie s ľudskou posádkou na červenú planétu sú vo vedeckej obci veľké pochybnosti. Čo si o tom myslíte?

Samozrejme, Mars je ich dlhodobý cieľ. Ale k tomu sa musia najskôr dostať na Mesiac.

Vesmírna stanica ISS. Zdroj: iStock

Na Vesmírnej stanici ISS (na obrázku) by mala posádka kapsuly Crew Dragon stráviť jeden až tri mesiace. Počas tejto doby sa budú astronauti venovať výskumu. Zdroj: iStockphoto.com

Zaujímavosti o misii Demo-2 podľa CNN

  • Raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon vzlietla z platformy Pad 39A Kennedyho vesmírneho strediska, ktoré sa nachádza na Myse Canaveral na východnom pobreží Floridy. Je to historicky významné miesto, pretože odtiaľ štartovalo viacero misií vrátane programu Apolla, v rámci ktorého sa Američanom ako prvým pozemšťanom podarilo pristáť na Mesiaci (1969).
  • Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53), astronauti, ktorí riadia kapsulu Crew Dragon, pracujú pre NASA, ale úzko spolupracovali so SpaceX. Svoju kariéru začali ako vojenskí piloti nadzvukových lietadiel, obaja sa už zúčastnili dvoch letov raketoplánov. NASA ich na túto misiu vybrala v roku 2018. Odvtedy podstupovali vojenský výcvik pre let v kapsule Crew Dragon. Na Vesmírnej stanici ISS, ktorá sa nachádza vo výške približne 400 km nad Zemou, by mali stráviť jeden až tri mesiace. Počas tohto obdobia sa budú venovať výskumu.
  • Vzhľadom na vážnu situáciu spojenú s koronavírusom v USA, padli aj otázky týkajúce sa bezpečnosti tohto projektu v čase pandémie. Podľa agentúry NASA však boli členovia posádky v prísnej karanténe.
  • NASA aj SpaceX vyzvali Američanov, aby sa pre Covid–19 nezhromažďovali na Floride v blízkosti štartovacej stanice Crew Dragon a ani na iných miestach s cieľom fandiť misii Demo-2, ale aby ju sledovali z bezpečia svojich domovov.
  • Elon Musk, generálny riaditeľ SpaceX čelil prudkým kritikám za svoje online komentáre týkajúce sa koronavírusu. Opakovane vyjadril presvedčenie, že USA reaguje na hrozbu koronavírusu prehnane.

Grafická vizitka doc.RNDr. Jána Svoreňa, DrSc.

Zdroj: CNN

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky