Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ochranné štíty či „lifeBoxy“. CVTI SR pomáha v boji proti SARS-CoV-2

VEDA NA DOSAH

Bojovať proti pandémii sa dá rozličnými spôsobmi. Centrum vedecko-technických informácií SR začalo v kreatívnej dielni vytvárať ochranné pomôcky. Prvé ochranné štíty venovali Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Ilustračné foto: CVTI SR, Zdroj: Roman Herda

Okrem nich sa v kreatívnej dielni testujú aj „lifeBoxy“, ochranné pomôcky na endotracheálnu intubáciu. Pomôcky sa môžu ďalej distribuovať aj vďaka školám zapojeným do národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.

Ochranné štíty vyrábajú na 3D tlačiarni

Základ ochranného štítu sa vyrába na 3D tlačiarni, následne sa do vytlačeného základu vloží plexisklo. Číru fóliu (plexi), ktorá je potrebná k finalizácii ochranného štítu, darovalo dielni Fablab občianske združenie AGNICOLI. Materiál v hodnote takmer 800 EUR malo združenie k dispozícii od spoločnosti peerIT, s. r. o.

„Vyrobené ochranné štíty môžeme zdravotníkom distribuovať aj prostredníctvom škôl zapojených do národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Poslali sme tak napríklad  100 kusov Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene, po 50 kusov štítov sme odoslali Spojenej škole sv. Jána Bosca v Novej Dubnici, Gymnáziu v Kráľovskom Chlmci a  Katolíckej spojenej škole v Rajci. Školskému výpočtovému stredisku v Banskej Bystrici sme odoslali 60 kusov tejto fólie. Žilinská univerzita v Žiline, partner národného projektu, mala záujem o plexisklo pre 250 kusov štítov. Pripravujeme distribúciu aj ďalšieho plexiskla na ochranné štíty, do ďalších škôl, ktoré takto pomôžu zdravotníkom prvého kontaktu,“ uvádza Eva Kalužáková, manažér publicity národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.

Prvé ochranné štíty boli venované Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, ďalšie odovzdané krízovému štábu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Foto: Ochranný štít a lifeBox, Zdroj: CVTI SR

Foto: Ochranný štít a lifeBox, Zdroj: CVTI SR

Ako sa dá využiť „lifeBox“

Fablab môžu inovátori využiť aj pri vývoji vlastného prototypu, prípadne na overenie kvality a funkčnosti produktu. Vďaka tomu sa v dielni začala vyrábať  aj ochranná pomôcka „lifeBox“, ktorá má slúžiť na endotracheálnu intubáciu, čo môže byť život zachraňujúci proces pri zlyhávaní dýchania.

„Ide o priehľadný box s hrúbkou asi 4,5 milimetra. Zdravotníci ho môžu využiť, keď u pacienta infikovaného novým vírusom nastávajú respiračné komplikácie a je potrebné spriechodniť dýchacie cesty takzvanou intubáciou. Pacientovi sa touto pomôckou pokryje hlava a zdravotnícky personál je tak chránený pred nákazou,“ upresňuje Jozef Vaško, vedúci Fablabu.

Vo Fablabe prototyp tejto pomôcky aj testovali.

O projekte Fablab

Fablab vznikol v roku 2014. Dielňa slúži ako otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre prácu s najmodernejšími technológiami výroby.

Pravidelné informácie o novinkách nájdete na sociálnej sieti Facebook – IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie a Fablab.

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky