Nezmeškajte Medzinárodnú vedeckú konferenciu o výskume spomienok na komunizmus. Dostupná bude online

13. okt. 2020 • Sociálne vedy

Nezmeškajte Medzinárodnú vedeckú konferenciu o výskume spomienok na komunizmus. Dostupná bude online

Od stredy 14. októbra 2020 do piatku 15. októbra 2020  bude v priestoroch Novej Cvernovky prebiehať podujatie Memory of Comunist Past. Na online konferencii sa zúčastní viac ako 40 sociálnych a humanitných vedcov i vedkýň z rozličných krajín.

Odborníci budú prezentovať najnovšie poznatky z oblasti antropologického, etnologického či historického výskumu komunistickej minulosti v strednej a východnej Európe. Celé podujatie bude možné sledovať online v rámci živého prenosu na viacerých internetových platformách Facebooku a Youtube.

Vedeckú konferenciu Memory of the Communist Past organizuje projektový tím Súčasné obrazy socializmu (APVV 16 0345), ktorý tvoria odborníci a odborníčky z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Prostredníctvom základného výskumu metódou oral history sa projekt sústredí na zber a analýzu životopisných rozprávaní o živote pamätníkov v období socializmu na Slovensku. Spomienky ľudí na toto kľúčové obdobie v dejinách doposiaľ významne ovplyvňuje ich súčasné hodnoty a názory. Naše poznatky o každodennom živote pred rokom 1989 však zostávajú útržkovité, nakoľko systematický kvalitatívny výskum „dedičstva socializmu“ na Slovensku doposiaľ absentoval.

Aktuálnosť témy a „hlad“ po ďalšom bádaní potvrdil aj veľký záujem výskumníkov a výskumníčok o účasť na konferencii. Viac ako 35 príspevkov bude prezentovaných v 12 paneloch a po každom bude nasledovať moderovaná diskusia. Online diváci môžu posielať svoje otázky naživo prostredníctvom platformy Slido. Úvodné prednášky prednesú profesorka Gelinada Grinchenko z Karazinskej univerzity v Charkove (Ukrajina) a profesor Michał Buchowski z Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani (Poľsko). Cieľom podujatia je podporiť diskusiu o spomienkach ľudí na každodenný život za socializmu v strednej a východnej Európe.

Viac informácií nájdete tu: https://www.obrazysocializmu.net/.

Zdroj: Tlačová správa SAV

Foto: SAV

(DK)

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
Veda v CENTRE 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Denne produkujeme asi 0,5 až 1,5 litra slín.
Zistite viac