Netradičné vzdelávacie pexeso

09. jún. 2019 • Ekonomické vedy a obchod

Netradičné vzdelávacie pexeso

Radovan Dulák a Samuel Lang sú čerstvo dospelými stredoškolákmi, ktorí sa prihlásili na súťaž Junior Internet a v kategórií Junior Learn sa aj umiestnili. Študujú na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove a spojil ich zámer vzdelávať viac ľudí v oblasti ekonomiky.

Radovan Dulák sa zaujíma predovšetkým o elektroniku. Rád pozerá alebo číta sci-fi žáner a vo voľnom čase hrá na klavíri a športuje. Jeho túžbou je prispievať spoločnosti v rámci vývoja v elektrotechnike a čiastočne aj vo fyzike. „Elektrotechnika ma zaujímala už od malička, kedy som skúšal rozoberať hračky a rôzne veci pre moju túžbu zistiť, ako to vo vnútri týchto malých zariadení funguje. A práve škola, na ktorej študujem, pre mňa vytvára základy k tomu, aby som jej porozumel a mohol sa priblížiť k vytváraniu rôznych projektov, ktoré mám v pláne, ako je napríklad aj automatizácia záhradky,“ prezradil Radovan.

Samuel Lang obľubuje históriu, programovanie, rekreačné športovanie, hranie PC hier a nepohrdne ani dobrou odbornou literatúrou. „Jedným z viacerých mojich životných plánov je viac oboznamovať spoločnosť s históriou, či už prostredníctvom aplikácií alebo webových stránok. Taktiež by som rád prispel čo sa týka výskumu v sfére IT. Už v detstve som mal veľmi blízko k tejto sfére a bol som priam fascinovaný ako to všetko funguje,“ prezradil Samuel Lang. Oboch šikovných stredoškolákov sme oslovili na rozhovor, aby sme sa o ich víťaznom projekte dozvedeli viac.

M. HUCÁKOVÁ: Už názov vášho projektu znie veľmi zaujímavo, dalo by sa povedať „hravo“. S čím ste tento rok prišli na Junior Internet?

RADOVAN a SAMUEL: Projekt, s ktorým sme boli na súťaži sa volá Ekonomické pexeso. Slúži, alebo teda malo by slúžiť na zopakovanie alebo naučenie sa pojmov z ekonomiky, s ktorými sa môžete bežne v živote stretnúť.

M. H.: Ako sa táto vzdelávacia hra dá hrať v praxi? Môžeme si ju predstaviť ako klasické pexeso, pri ktorom hľadíme páry?

RADOVAN a SAMUEL: Toto pexeso funguje ako každé iné, čo je hľadanie párov. V prípade nášho pexesa ale ide o hľadanie párov textu, čo znamená napríklad: 1. kartička „Dividenda“ -> 2. kartička „Podiel akcionára na zisku“. Takže páry sa nehľadajú na základe vizuálnej zhody, ale podľa obsahovej podobnosti, teda jeden výraz musí nutne súvisieť s druhým, prípadne si vzájomne odpovedajú. V konečnom dôsledku ale môžeme povedať, že hrá sa jednoducho ako každé iné pexeso, klikaním na kartičky na hracej ploche.

M. H.: Verili ste tomuto projektu už od začiatku natoľko, že by sa v súťaži Junior Internet mohol aj umiestniť?

RADOVAN a SAMUEL: Úprimne povedané, pocity boli také, že sme tam išli spoznať nové veci, priučiť sa a aj keby sme nevyhrali, tak sme niečo predsa len videli a odniesli si to so sebou ako nové znalosti, ktoré nás určite posunú niekam vpred.

M. H.: Aký je praktický prínos projektu. Môže sa ho hrať aj v bežnej praxi každý, alebo sú v tomto aj nejaké obmedzenia?

RADOVAN a SAMUEL: Náš prínos tohto projektu je sprostredkovať jednoduché a hlavne zábavné učenie sa jednotlivých pojmov z ekonomiky dostupné každému.

Áno. Naše pexeso si vyskúšali už aj naši spolužiaci a aj starší ľudia, ktorým sa to veľmi páčilo. Takže takéto ohlasy nás určite tešia a aj motivujú vymýšľať ďalej do budúcna niečo nové, podobne praktické.

Radovan Dulák a Samuel Lang na súťaži Junior Internet

M. H.: Pokúšal sa už niekto niekedy vytvoriť niečo podobné, alebo je v tomto zmysle slova váš projekty unikát?

RADOVAN a SAMUEL: Ekonomické pexeso už vraj vytvorili žiačky zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta, ktoré bolo vo fyzickej forme. Nebolo možné ho zatiaľ zhliadnuť, avšak nápad sme dostali ešte predtým, než sme o tom vedeli. Naše pexeso je hlavne v elektronickej forme, ktoré sa bude dať aj vytlačiť.

M. H.: Ako ste sa posunuli s projektom ďalej, odkedy ste s ním uspeli na súťaži Junior Internet a aká je budúcnosť tohto projektu?

RADOVAN a SAMUEL: Projekt sme „kvázi“ predali nášmu občianskemu združeniu, ktoré usporadúva rôzne aktivity ako senior akadémia a podobne. Čo sa týka nás dvoch, môžeme povedať, že nás to akoby nakoplo v dobrom zmysle slova. Viac sme sa začali zaujímať o takéto projekty, ktoré by boli náučné, vzdelávacie.

M. H.: Želám veľa úspechov pri tvorbe ďalších takýchto projektov.

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto poskytli: Radovan Dulák a Samuel Lang

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Ľudské oko má rozlíšenie 578 megapixelov.