Nemecko versus Elsevier: úspešná ofenzíva nemeckej akademickej komunity

18. jan. 2018 • Iný

Nemecko versus Elsevier: úspešná ofenzíva nemeckej akademickej komunity

Vedci a výskumníci Nemecku majú stále prístup k elektronickým časopisom z kolekcie Esevier, aj keď ich inštitúcie si neobnovili svoje predplatné.

Holandský vydavateľský gigant Elsevier poskytol prístup k časopisom pre vedecko-výskumných pracovníkov na približne 200 nemeckých vysokých školách a výskumných ústavoch, ktorí odmietli obnoviť predplatné na konci roka 2017.

Tieto inštitúcie vytvorili konzorcium na vyjednávanie celoštátnej licencie s vydavateľom Elsevier. Hľadali dohodu, ktorá by väčšine vedcov v Nemecku umožnila plný online prístup k približne 2 500 časopisom za približne polovicu ceny, ktorú jednotlivé knižnice zaplatili v minulosti. Rozhovory boli prerušené a do konca roka 2017 sa dohoda nedosiahla. Elsevier teraz hovorí, že umožní vedcom v Nemecku získať prístup k elektronickým časopisom bez zmluvy, kým nebude uzavretá národná dohoda. Rozhovory budú pokračovať.

Ilustračný obrázok:Zdroj https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Boycott_Elsevier_2.png/1024px-Boycott_Elsevier_2.png

Akademickí vydavatelia na celom svete pozorne sledujú situáciu v Nemecku. Celoštátna licencia zahŕňa možnosť voľného prístupu k elektronickým zdrojom, v rámci ktorého by všetci autori, ktorí sú členmi nemeckých inštitúcií, mohli zdieľať svoju prácu s každým na svete. Toto by bolo míľnikom pre globálne úsilie, aby výsledky výskumu financovaného z verejných zdrojov boli okamžite a voľne dostupné vedcom a širšej verejnosti na celom svete.

Čo tomu predchádzalo? Čítajte tu.

Poučenie? V jednote je sila. Čo keby sa do takejto iniciatívy pustili spoločne štáty V4? To už je celkom slušný trh, veľkosťou sa takmer blíži k nemeckému – 78 % vzhľadom na počet obyvateľov.

 

Zdroj: Nature (International journal of science)

Spracoval: Július Kravjar, CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

Súvisiace:

Hore
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - jeseň
TVT 2018 články
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Demineralizované kostné tkanivo je vhodný materiál ako nosič pre bunky.
Zistite viac