Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Namiesto do školy nastúpili stredoškoláci na STU v Bratislave

VEDA NA DOSAH

LUS na FIIT-ke

Päťdesiatka stredoškolákov zo 140 škôl z celého Slovenska začala tento školský rok neskôr. Rozhodli sa totiž vyskúšať, čo ich čaká, keď budú študovať na univerzite. Namiesto v škole tak strávili prvé tri dni nového školského roka na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave. Bývali na internáte, stravovali sa v menze, cestovali povestnou bratislavskou 39-nou… To všetko v rámci Letnej univerzity pre stredoškolákov (LUS), ktorú STU organizovala už po 10-krát.

Väčšina stredoškolákov má záujem predovšetkým o štúdium informačných technológií. Myslia si totiž, že je to perspektívne a neskôr môžu získať dobrú prácu. Preto sa im najviac páčilo na Fakulte informačných technológií (FIIT). A to takmer všetko – od programovania cez virtuálnu realitu až po trénovanie umelej inteligencie. Páčilo sa im však aj v laboratóriách Fakulty chemickej a potravinárskej technológie. Mohli si vyrobiť vlastný, čisto prírodný, krém na báze medu. Prezreli si aj pracovisko mikrobiológie, oddelenie environmentálneho inžinierstva a oddelenie automatizácie a riadenia procesov. Na tomto oddelení programujú rôzne výrobne procesy z oblasti chémie, výrobné stroje a podobne.

Oliver z gymnázia vo Veľkom Krtíši síce hovorí, že chce študovať informatiku, no tu sa predsa pýta: „Koľko potrebujem vedieť z chémie a biológie, ak by som študoval tu?“ A odpoveď doc. Ing. Radoslava Paulena je, že z chémie stačia základy. „V prvom ročníku sa u nás zorientuješ v chémií, dostaneš základy a tie ti budú stačiť. Keď sa prehryzieš prvým ročníkom, tu sa už nehráme s molekulami, ale programujeme roboty, stroje, hľadáme spôsoby ako zefektívniť výrobu. Veľa cestujeme a študentov sa snažíme podporovať v tom, ktorou cestou sa chcú vybrať.“ Olivera to však úplne nepresvedčilo: „Nedáva mi to asi logiku. Prečo by som mal študovať kvôli informačným technológiám chémiu a biológiu?“

na FCHPT si vyrobili vlastný prírodný krém

V skupine sú i dievčatá a prekvapivo, viaceré z nich tiež smerujú do IT oblasti. „Baví ma matematika, a preto rozmýšľam, ako ju čo najlepšie využiť. Premýšľam nad manažmentom, ekonomikou, ale i nad IT. Najdôležitejšie je pre mňa nájsť školu a prácu, ktorá ma bude baviť. Nechcem sedieť osem hodín niekde, kde ma to vôbec nezaujíma. Zatiaľ sa mi najviac páčilo, čo nám ukázali na FIIT. Viem, že sa hovorí, že v IT majú ľudia aj dobré platy. To je tiež dôležité, dokázať sa uživiť, no predsa len chcem, aby ma moja práca najmä bavila,“ hovorí Dagmar z gymnázia v Trstenej.

Počas troch dní na univerzite sprevádzali stredoškolákov študenti STU, jednou z nich je aj Karin Maliniaková z Fakulty informatiky a informačných technológií: „Pamätám si na svoju letnú univerzitu. Prvýkrát som sedela vo veľkej aule a vysokoškolský profesor nám pomocou obyčajných predmetov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote, priblížil rôzne fyzikálne a matematické zákony. Najprv nám zahral na gitare. Nikdy by som nepovedala, že obyčajné hranie na gitare v sebe skrýva toľko fyziky. Vtedy som si uvedomila, že študovať techniku je správne rozhodnutie, keďže matematika, fyzika či informatika sa skrýva za všetkým. Zaujímavé boli aj workshopy, ktoré pripravili študenti STU. Chemici pripravili pokusy, napríklad ako zapáliť eurobankovku bez toho, aby sa čo i len trošku zničila. So študentmi informatiky sme lúštili kódy a šifry a so študentmi z Materiálovo-technologickej fakulty sme sa snažili vytvoriť pevný a kreatívny obal pre vajíčko, ktoré sme následne vyhadzovali z okna a pozorovali, či dopadne bez prasknutia.“

*****************************

Letná univerzita na STU prebieha vždy prvý septembrový týždeň. Počas 9 ročníkov sa jej zúčastnilo už vyše 600 stredoškolákov z celého Slovenska. Nemalá časť z nich v súčasnosti študuje na fakultách STU, niektorí už za tie roky štúdium úspešne ukončili. Program tento rok začínal na Materiálovo-technologickej fakulte STU v Trnave, popoludní sa študenti presunuli do Bratislavy. Nasledujúci deň začínali na Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v centre Bratislavy, popoludní navštívili Stavebnú a Strojnícku fakultu. Posledný deň ich čakala Fakulta architektúry a Ústav manažmentu. Ubytovaní boli na internáte Mladá Garda. LUS 2018 skončila tradičným odovzdávaním ambasádorských dekrétov v aule Dionýza Ilkoviča v Bratislave. Stredoškoláci sa tak stali „ambasádormi“ STU, ktorí majú medzi rovesníkmi šíriť povedomie o tom, že štúdium techniky a informatiky má význam pre ich budúcnosť.

 

Informácie a fotografie poskytla: Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, STU Bratislava

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky