Nádej pre detskú leukémiu

15. dec. 2015 • Lekárske vedy

Nádej pre detskú leukémiu

Česká republika získala jedinečný prístroj určený na hmotnostnú cytometriu. Prístroj je financovaný vďaka Európskej únii a výrazne pomôže liečbe detskej leukémie.

Prístroj je umiestnený v laboratóriu bunkovej analýzy CLIP na 2. Lekárskej fakulte v Prahe. Prístroj je len 94. na svete a prvý v Českej republike.

ilustračné fotoPrístroj má za úlohu medzi 100 000 zdravými bunkami rozpoznať jedinú leukemickú. Laboratórium CLIP je súčasťou Kliniky detskej onkológie a hematológie nemocnice v pražskom Motole. Ide o najväčšie centrum liečby leukémie u detí v rámci celého bývalého Československa. Prístroj poskytuje nádej aj slovenským pacientom, pretože už nie je nutné cestovať do zámoria pre liečbu leukémie a Praha je pri liečení viac dostupná. 


„Extrémne citlivé meranie umožní hematológom lepšie zacieliť liečbu a znížiť tak záťaž na vedľajšie účinky liekov. Deti budú mať väčšiu šancu na plnohodnotný život po liečbe leukémie, ktorá je vo vysokom percente smrteľná,“ konštatuje predseda českej spoločnosti pre analytickú cytometriu Tomáš Kalina.

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Zdroj:

 http://www.csac.cz/

https://www.lf2.cuni.cz/fakulta/clanky/rozhovory/mudr-tomas-kalina-phd-rozhovor

Foto: //www.csac.cz/

Hore
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Veda v Centre
Quark 25 rokov
Bratislavská vedecká cukráreň
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Vo „vážnych“ hrách sa herné technológie využívajú na osvojenie si nových poznatkov a zručností.
Zistite viac