Múzeum nad baňou

18. sep. 2017 • Technické vedy

Múzeum nad baňou

Nad bývalou uhoľnou baňou v anglickom Kente vznikol unikátny ekologický projekt obnovy a regenerácie priestoru zdevastovaného ťažbou. Pri zakladaní stavby budúceho baníckeho múzea stavbári úspešne vyriešili množstvo nepredvídaných problémov.

Betteshanger je dedina ležiaca 10 km severne od Doveru. V roku 1920 sa tu začalo ťažiť čierne uhlie a Betteshanger sa stal najväčším uhoľným revírom Kentských uhoľných polí a najvýznamnejšou ekonomickou hnacou silou regiónu v 20. storočí. Za prácou sem v krátkom čase prišlo 1 500 baníkov aj s rodinami. O prácu prišli v roku 1989, keď ťažbu v tomto uhoľnom poli, ako poslednom v Kente, zastavili.

Čakanie na budúcnosť

Po uzatvorení bane bol priestor nad šachtami s rozlohou 121 ha, dlhých 18 rokov opustený. V roku 2007 nad baňou otvorili park, v ktorom miestna verejná správa zriadila chodníky, cesty, tri kilometre cyklistických trás a základnú vybavenosť. V roku 2012 tu miestna vzdelávacia inštitúcia zvažovala vytvoriť pôdohospodárske výchovné zariadenie. Po prezretí priestoru sa zrodila myšlienka zriadiť v ňom Betteshangerský ekologicky udržateľný park. Regeneračný projekt mal viacero výhod. Prináša pracovné príležitosti, pomáha rozvoju podnikania v pohostinstve a vytvára atraktívny ekologický turizmus pre návštevníkov. Plánovaný kapitál pre projekt predstavuje 29 miliónov libier od súkromných investorov a 11 miliónov libier poskytne verejný sektor.

Hlavná budova múzea po dokončení a jej okolie v predstavách umelca

Múzeum a vzdelávacie programy

V časti areálu nad bývalou vyťaženou banskou jamou bude hlavný objekt: 175 m dlhá a 12 m široká, oceľová konštrukcia so suterénom, ktorá bude sídlom baníckeho múzea oblasti Kent. S priľahlou kaviarňou a ďalším komfortom pre návštevníkov by sa mala stať strediskom výchovy, nasledovania a využívania zelenej energie. Vzdelávacie programy v múzeu budú objasňovať prepojenie starej energie, ktorá sa získavala z uhlia bývalej bane, na novú, zelenú energiu. S návrhom novej budovy i jej konštrukcie sa u investorov presadila spoločnosť Breeam Outstanding. Pôjde o prvú budovu vo Veľkej Británii, ktorá bude navrhnutá podľa stavebných noriem zameraných na vytváranie zdravšieho a lepšieho života ľudí. Zelená energia sa tu bude prezentovať kombinovaným tepelným a energetickým systémom, energiou z biomasy i zo solárneho panelu s veľkosťou 250 m2, ktorý poslúži na ohrievanie a zásobovanie teplou vodou.           

Očakáva sa zvýšený záujem turistov

Pri zakladaní stavby museli stavbári riešiť množstvo problémov. Pracovná čata 25 pracovníkov však do Vianoc 2016 úspešne zvládla všetky problémy a stavbu múzea zabezpečili proti nepriaznivým účinkom povrchovej vody izoláciou i vodotesným betónom.

Firma Marpaul predpokladá, že stavbu dokončí behom jari 2018. Potom by sa múzeum malo stať srdcom nového Betteshangerského návštevníckeho centra. V roku 2016 navštívilo park 80 000 ľudí, predpokladá sa, že jeho návštevnosť stúpne od roku 2017 na 100 000, po dokončení stavby až na 160 000 návštevníkov ročne, z čoho značná časť navštívi najmä Banícke múzeum Kentu.

 

Autor: Ing. Juraj Reska

Foto a vizualizácie: Betteshanger Sustainable Parks

Uverejnila: VČ

 

Viac o technických problémoch, ktoré sprevádzali stavbu múzea nad starou baňou, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2017), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zo Slovenska je to bližšie do vesmíru ako k moru.
Zistite viac