Mobil a jeho vplyv na ľudský organizmus


Mobil a jeho vplyv na ľudský organizmus

Mobilný telefón alebo hovorovo aj mobil je prenosné elektronické zariadenie, ktoré je určené na komunikáciu. Každý z nás ho používa skoro každý deň. Mobilný telefón je dnes už malý počítač disponujúci rôznorodým spektrom funkcií. Okrem telefonovania je možné sa cez mobil pripojiť na internet, posielať a prijímať textové a multimediálne správy, organizovať si čas a udalosti. S postupujúcou modernizáciou a miniaturizáciou mobily získavajú veľké množstvo multimediálnych funkcií, možnosť kvalitne fotografovať či zaznamenávať videosekvencie, je možné ich spojiť s inými zariadeniami cez infračervený port, bluetooth alebo dátový kábel. Ale zamysleli ste sa, aký vplyv na človeka majú rádiové vlny mobilného telefónu? Ovplyvňujú nás? Môžu spôsobiť vznik nádorov?

Človek vo svojom živote využíva rôzne druhy žiarenia. U lekára ideme na röntgen, magnetickú rezonanciu, priFotozdroj 2: prezentácia doc. RNDr. Martin Kopáni, PhD. prechladnutí sa zohrievame horským slnkom, v soláriu nám pokožka zhnedne vplyvom ultrafialového žiarenia, a taktiež aj televízny signál sa šíri rádiovými vlnami. Každé z týchto žiarení ovplyvňuje ľudský organizmus. Na túto tému prednášal v Centre vedecko-technických informácií SR doc. RNDr. Martin Kopáni, PhD., prednosta Ústavu lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny Lekárskej fakulty UK.

Viac informácii o tomto nevyhnutnom priateľovi človeka a jeho pôsobení na náš organizmus sa dozviete z článku v e-novinách Vedecký kaleidoskop, kde nájdete aj fotogalériu k podujatiu a rozhovor s autorom prednášky.

VIDEO

Video

Spracovala: Mária Izakovičová

Foto 1: https://pixabay.com

Fotozdroj 2: prezentácia doc. RNDr. Martin Kopáni, PhD.

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Úplné zatmenia Slnka umožňujú pozorovať korónu – najvrchnejšiu atmosféru Slnka.
Zistite viac