Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Materské znamienka sa podceňovať neoplatí

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: Pixabay.com

Na ľudskom tele nachádzame rôzne znamienka. Vrodené aj získané. Či sú to znamienka krásy, je potrebné ponechať na zváženie každého človeka. Niekto zo znamienka urobí svoju prednosť, niekto sa ho chce za každú cenu zbaviť. Do akej miery sú ale nebezpečné pre naše zdravie? V poslednej dobe sa veľa hovorí o potrebe nechať si ich vyšetriť a diagnostikovať tak možné vážne ochorenia, predovšetkým spomeňme obávaný výskyt melanómu.

Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, prednostka Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava hovorí, že vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že ľudia s veľkým počtom znamienok sú rizikovejší ako ostatná populácia. „Je veľmi problematické vyšetriť všetky znamienka u všetkých ľudí, to by sme ako kožní lekári nerobili nič iné. Treba sa zamerať na znamienka lokalizované v mieste dráždenia, na tie, ktoré sú väčšie ako 6 mm a ktoré sa nejakým spôsobom ozývajú. Netreba zabúdať na tie, ktoré sa nachádzajú na ploskách nôh, na koncoch prstov.“

Je teda možné, aby laik – človek, ktorý má znamienka, sám voľným okom spoznal, že niečo nie je v poriadku? Odborníčka pripomína, že pokiaľ sa laikovi zdá, že znamienko rastie, mení farbu, je vypuklejšie ako predtým, resp. krváca a svrbí, tak by mal navštíviť kožného lekára. Rovnako by mal ísť k lekárovi, pokiaľ sa mu na koži zjaví nové znamienko. „Veľké percento malígneho melanómu vzniká de novo, na nepoškodenej koži.“

Ak necháme prehovoriť štatistiky, výskyt malígneho melanómu má vzrastajúcu tendenciu, zhruba o5 % každoročne. „Vďaka väčšej informovanosti sa zachytáva viac ochorení vo včasnom štádiu s lepšou perspektívou prežívania. Do 40-teho roku života sa melanóm častejšie vyskytuje u žien, vo vyššom veku u mužov,“ uvádza Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA.

Pokiaľ si odtrhneme alebo zaškrabneme pigmentované znamienka, môžu sa zhojiť alebo sa môžu zinfikovať, upozorňuje prednostka. „Najväčším rizikom je prechod do malígneho melanómu, ktorý patrí medzi najzhubnejšie nádory. Rizikové sú znamienka, ktoré majú väčší priemer ako 6 mm, ktoré sú nerovnomerne hnedo sfarbené, nemajú zreteľné okraje. U žien sú rizikovou oblasťou pre vznik malígneho melanómu dolné končatiny a u mužov je to skôr oblasť chrbta.“

Každé znamienko je podľa odborníčky potrebné dôkladne vyšetriť, najlepšie aj pomocou dermatoskopu, aby sa odlíšili iné pigmentované prejavy. „Pokiaľ sa zistí, že znamienko má črty nepravidelnosti odporúča sa ho chirurgicky odstrániť a následne histologicky vyšetriť.“

Riziko ochorenia je aj vecou dedičnosti. Podľa odborníčky bolo potvrdené, že vzniku malígneho melanómu predchádza aj genetická predispozícia. „Z uvedeného dôvodu by osoby s rodinnou anamnézou malígneho melanómu mali byť dispenzarizované, resp. častejšie kontrolované; najmä, ak majú väčší počet pigmentovaných znamienok.“

Melanóm sa v súčasnosti objavuje u čoraz mladších jedincov. V európskych krajinách sa zvýši počet novodiagnostikovaných melanómov každoročne o 5 %, približne 80 % pacientov s melanómami sa dožíva viac ako 5 rokov. Výskyt melanómu mužov a žien je rozdielny. U ľudí mladších ako 40 rokov sa melanóm vyskytuje častejšie u žien. Po 65 rokoch sa objavuje dvakrát častejšie a po 80 rokoch až trikrát častejšie u mužov ako u žien. U mladších pacientov býva výskyt tenkých melanómov asociovaný s výskytom viacpočetných materských znamienok. Viac ako 50 materských znamienok zvyšuje riziko vzniku melanómu dvojnásobne.

Je dobré vedieť, že rizikovým faktorom je ultrafialové žiarenie. Predpokladá sa, že až 60 – 90 % nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšenej expozície kože slnečnému žiareniu. Rizikovejší sú ľudia, ktorí sa nárazovo vystavujú slnečnému žiarenie, sú svetlého fototypu. V detstve sa spálili až do pľuzgierov, prípadne si opakovane spálili kožu, ktorá nie je bežne vystavená slnečnému žiareniu. Ohrození sú aj pacienti po transplantáciách a pacienti na dlhoročnej imunosupresívnej liečbe.

ABCDEF sú prvé písmená anglických slov charakterizujúce zmeny znamienok, resp. ich vlastností a pomáhajú zorientovať sa v diagnostike malígneho melanómu:

Asymmetry – asymetria ložiska,
Border – okraje – nepravidelné okraje,
Color – nepravidelná farba,
Diameter – priemer väčší ako 6 mm,
Elevation – vyvýšenie, resp. zmena povrchu znamienka,  
Funny looking lesion – smiešne, zvláštne, vyzerajúce znamienko.

 

Odborný garant textu: Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, prednostka Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky