Mapy, ktoré pomáhajú zachraňovať životy


Mapy, ktoré pomáhajú zachraňovať životy

Mapovacie maratóny, na ktorých dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku a spoločne vytvárajú a dopĺňajú mapy oblastí, ktoré nie sú zmapované, sa konajú po celom svete. Účastníci k tomu pritom potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš. Po Bratislave, Nitre, Zvolene, Košiciach a Žiline sa koncom marca už po tretíkrát konal aj tzv. Prešovský mapatlon. Nadšenci mapovania si na pôde Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU v Prešove stanovili cieľ digitálne zmapovať „neobjavené“ miesta na svete, ohrozené humanitárnymi krízami. Spoločne sa im podarilo zmapovať vyše 1 000 budov v Somálsku.

„Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napr. očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, resp. čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Ako doplnila, účastníci tohtoročného prešovského mapathonu sa po úvodnej prednáške a školení, pod vedením Viktórie Vargovej a Jany Michalkovej, spoločne pustili do mapovania mesta Galcayo v Somálsku. Ich cieľom bolo zlepšiť mapové podklady a uľahčiť tak prácu najmä humanitárnych tímov, ktoré v tejto oblasti pôsobia.

Prešovský mapatlon 2019

„Lekári bez hraníc pôsobia v regióne Galcayo North od mája 2017, kde vykonávajú zdravotnícku prácu v regionálnej nemocnici. K tejto činnosti sú kvalitné mapové podklady nevyhnutnosťou. Účastníkom nášho mapovacieho maratónu sa podarilo zmapovať vyše 1 000 budov v meste, za čo im patrí veľká vďaka,“ dodala Michalková. Všetky aktivity prebiehajúce v určitej krajine sa realizujú v spolupráci s miestnymi obyvateľmi. Veľkým pozitívom celého projektu je taktiež využívanie a zároveň aj rozširovanie otvorených máp (OpenStreetMap), ktoré zaisťujú, že rôzne dáta získané pod týmto projektom sú voľne dostupné.

„Nie každý má možnosť vycestovať na druhý koniec sveta a pomáhať najviac ohrozeným. Mapathon je ale jasným dôkazom toho, že priložiť ruku k dielu sa dá aj ´od stola´ – vytvorením mapy – mapy, ktorá môže v konečnom dôsledku zachrániť život,“ uzavrela Michalková.

Organizáciu mapathonov na Slovensku organizačne zabezpečuje združenie AMAVET klub č. 962.

 

Informácie a foto poskytla: Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove

Redigovala: ZVČ

Ilustračné foto: Pixabay.com /sweetlouise/

Uverejnila: VČ

 

Súvisiace:

Podujatia
registrácia|prezentácia|GIS Day 2019
08. júl. 2019 00.00 hod.
prezentácia|GIS Day 2019
13. nov. 2019 00.00 hod.
Hore
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
TVT 2018 články
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Technologický postup výroby kvasenej kapusty pozostáva z viacerých krokov.
Zistite viac