Malý vedec musí na veľkého vyrásť

04. nov. 2018 • Iný

Malý vedec musí na veľkého vyrásť

Ak máte doma malého mysliteľa s veľkými myšlienkami, jednoducho vedátora, určite ho na výstave Veda netradične, vezmite do stánku AMAVET-u „AMAVeda“. Čaká na neho množstvo rozličných zábavných pokusov z chémie, fyziky, biológie a geografie.

Malý vedec musí na veľkého vyrásť. A AMAVET sa už takmer 30 rokov snaží na to malým zvedavcom vytvárať vhodné podmienky. Expozícia AMAVET klubu č. 959 – SOVA je aj v tomto roku zostavená z množstva hravých pokusov.

„Okrem virtuálneho pieskoviska sme pre návštevníkov pripravili výhradne pokusy, ktoré si dokáže dieťa vyrobiť v domácich podmienkach aj samé. Veríme, že ak deti na veľmi jednoduchých a názorných pokusoch pochopia podstatu jednotlivých zákonitostí a dejov, je to tá najlepšia cesta ako v nich zapáliť zvedavosť a podnietiť vlastné hlbšie bádanie. Pravidelným lákadlom je virtuálne pieskovisko, kde deti vlastnou hrou pochopia princíp vrstevníc v geografii, pochopia ako vznikajú mapy a čo sa z nich dá vyčítať. Opäť si môžu zahrať magnetický futbal, vyskúšať a vidieť silu magnetického poľa, či vyskúšať vzduchové delo, tentoraz vo dvojici, čo určite zaručí popri pochopení fyziky aj super zábavu,“ hovorí Anna Kravárová z AMAVET klubu č. 959 – SOVA.

Ako dodala v tomto roku pre deti pripravili aj novinky. Napríklad názorný príklad, ako a vďaka koľkým farbám sú televízne obrazovky, či digitálne displeje krásne farebné. Farby si budú môcť samé namiešať a tým pochopiť, prečo je to tak. Budú si môcť vytvoriť vlastné vlny, sledovať čo sa deje a vytvoriť aj ich zrážku. Uvidia čo je to vlnová dĺžka, o ktorej v škole len počuli a možno videli na nejakých grafoch. Koho zaujíma elektrina, nájde zaujímavé modely s elektrickými obvodmi. Mladí chemici odhalia tajomstvá maminej kuchyne a prefíkanosť škrobu. Hlavolamy a kvízy budú tiež výzvou. Krásnym tohtoročným príspevkom bude aj vlastný projekt malej Nelky. Je tretiačkou na základnej škole a intenzívne sa venuje vlastnému minivýskumu – Život lupeňonôžok. Jej zanietenie a zacielený mikroskop sa nedajú prehliadnuť. Je príkladom toho, že malých bádateľov treba podporovať, dávať im možnosť ich prácu verejnosti prezentovať a rásť.

*********************

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pripravuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku podujatie s množstvom zážitkov z vedy a techniky, ako ich nepoznáte. Interaktívna výstava o vede a technike „Veda netradične“ sa uskutoční v dňoch 8. a 9. novembra 2018 v priestoroch výstaviska INCHEBA v Hale A0. Oba dni budú brány výstaviska otvorené v čase od 9.00 do 19.00 hod. Vstup na podujatie bude umožnený so vstupenkou na Bibliotéku.

 

Informácie poskytla: Anna Kravárová, AMAVET klub č. 959 – SOVA

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /MasterTux/

Uverejnil: LČ

Súvisiace:

Hore
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
kúpa časopisov jún 2016
Noc výskumníkov 2019
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Veda v Centre
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Kamenný obal našej zemegule obsahuje veľa kremíka a hliníka.
Zistite viac