Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Trh práce sa mení. Ako o tom povedať mladým, ktorí ešte len študujú?

VEDA NA DOSAH

Na konferencii READYCON sa podieľali desiatky odborníkov, ktorí sa pripájali nielen zo Slovenska, ale aj z Mníchova, New Yorku či San Francisca.

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash.com

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash.com

Ľudský pokrok nevyhnutne prináša zmeny, ktoré sa vo veľkej miere odzrkadlia na trhu práce. Globalizácia, automatizácia, digitalizácia a desiatky ďalších trendov menia požiadavky zamestnávateľov na svojich potenciálnych zamestnancov, pričom sa to týka aj absolventov stredných a vysokých škôl.

Aké sú však prvé kroky, ktoré môžu študenti začať robiť už dnes, aby bol ich prechod od školskej lavice k zmysluplnej pracovnej pozícii čo najplynulejší? V mene prípravy študentov na budúci trh práce a budovania povedomia o tejto problematike sa 27. októbra konala konferencia READYCON, najväčšia onlinová udalosť o budúcnosti práce pre maturantov.

Cieľom je každoročne poskytnúť študentom prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, aby vedeli podnikať kroky, ktoré im pomôžu nájsť uplatnenie v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Zorganizovala ju Slovenská asociácia pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní (SAIDE).

Šesť oblastí

Ako si nájsť uplatnenie v pracovnom prostredí, ktoré sa rýchlo mení? Táto otázka sa dotýka mnohých odborov. Aby si v tejto téme dokázal každý študent nájsť to svoje, organizátori vytvorili šesť oblastí, na ktoré sa mohli študenti pripojiť, a to od informačných technológií cez elektrotechniku, strojárstvo, stavebníctvo, zdravotníctvo až po obchod.

Celá konferencia sa niesla pod krídlami Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, najväčšej IT spoločnosti, ktorá pôsobí na východnom Slovensku. Ich odborníci sa taktiež aktívne podieľali na samotnom vzdelávaní študentov. Vďaka Matúšovi Čičvarovi, ktorý vystúpil aj ako rečník na konferencii, sa študenti mali možnosť dozvedieť o tom, ako odštartovať úspešnú kariéru v IT aj bez vysokej školy.

Práve pomaturitné informačno-technologické štúdium Dual Education v spoločnosti poskytuje študentom jednu z najužitočnejších výhod. Tou sú interní lektori, ktorí sa so študentmi delia o svoje vedomosti a skúsenosti, a tak je ich prechod zo školskej lavice k pracovnej pozícii bezproblémový. Po prvom odbornom paneli, ktorý sa sústredil na trh práce ako jednotný celok, sa pozornosť upriamila na jednotlivé odborné oblasti.

Vďaka spolupráci so spoločnosťou Tempest sa uskutočnil panel zameraný priamo na IT, ktorého súčasťou boli viaceré prednášky. Či už študentov zaujímalo budovanie kariéry v danej oblasti, strojové učenie, webový vývoj alebo produktový dizajn, boli na správnom mieste. Potom sa študenti mali možnosť priamo na workshope s odborníkom z Tempestu pozrieť na problematiku hackovania a zabezpečenia pripojenia cez bluetooth.

Workshop s odborníkom zo spoločnosti Tempest. Zdroj: SAIDE

Workshop s odborníkom zo spoločnosti Tempest. Zdroj: SAIDE

Dôležitý LinkedIn

Odborníci zo spoločnosti PPA CONTROLL, ktorá je na Slovensku lídrom v oblasti realizácie energetických a elektrotechnických projektov, priniesli panel pre mladých nádejných elektrotechnikov. Dozvedeli sa o najnovších technológiách a možnostiach uplatnenia sa v jednom z najpopulárnejších technických odvetví súčasnosti.

Na ich workshope taktiež zistili, kde konkrétne začať a ktoré zručnosti rozvíjať, ak chcú pracovať na najväčších stavebných projektoch v oblasti energetiky.

Vďaka spolupráci s profesionálmi zo spoločnosti Lidl sa študenti zameraní na obchod mohli ponoriť do tém, ako sú napríklad kryptomeny, e-commerce alebo diverzita a inklúzia, ktorá je v dnešnej dobe obzvlášť veľmi aktuálna. Následný odborný workshop im okrem iného ukázal, prečo je LinkedIn v dnešnej dobe dôležitá sociálna sieť, čo je to zamestnávateľská značka a ako sa s ňou dá pracovať.

Ako sa pripraviť na pohovor. Zdroj: SAIDE

Ako sa pripraviť na pohovor. Zdroj: SAIDE

O zdravotníctve s odborníkmi z Oxfordu

Vplyv digitalizácie na strojárenskú výrobu je veľmi aktuálnou témou. Slovenská spoločnosť MATADOR Group, ktorá stavia na inováciách už viac ako 116 rokov, poodhalila mnohé na študentov čakajúce nástrahy a príležitosti. MATADOR Group reprezentuje našu krajinu aj na výstave Expo v Dubaji s prvým slovenským konceptom vodíkového auta. Panel bol taktiež o otázkach, či je vodík budúcnosťou a aké iné trendy sa momentálne v strojárstve vyskytujú.

Záštitu nad panelom o zdravotníctve prevzala vzdelávacia agentúra Cambridge Study. Zameriava sa na pomoc študentom, ktorých snom je dostať sa na školu v zahraničí. Taktiež každoročne organizuje veľtrh Štúdium bez hraníc, ktorý sa blíži. Vďaka podpore zo strany tejto agentúry sme sa spojili s odborníkmi napríklad aj z Oxfordu a počas panelu sa študenti dostali k prednáškam o najnovších výskumoch, o nemocniciach novej generácie a zdravotníctve všeobecne.

Zmeny sprevádzajú aj oblasť stavebníctva, z ktorého sa vďaka novým technológiám, spôsobu žitia a práce ľudí stala jedna z najperspektívnejších pracovných oblastí. Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline priniesla panel zameraný práve na túto oblasť.

Študenti sa dozvedeli o uplatnení inovatívnych metód, ktoré sa používajú v stavebníctve a geografickom informačnom systéme (umožňuje ukladať, spravovať a analyzovať priestorové údaje, pozn. red.), napríklad používanie trojrozmerných laserových skenerov, gravimetrie, bezpilotných lietadiel a novodobých softvérov pre vytvorenie presných 3D modelov inžinierskych konštrukcií a mostov, budov, ale aj historických pamiatok.

Zdroj: SAIDE

Zdroj: SAIDE

Súťažili aj o ceny

Na záver programu sa organizátori so študentmi rozlúčili súťažou o ceny. Spoločnosť BBG venovala študentom štyri bezdrôtové reproduktory a slúchadlá s bluetoothom. Vďaka spoločnosti Premium Brands vyhrala jedna celá trieda pitný režim v podobe funkčných nápojov Vitamin Well. Konferenciu hodnotia nielen oni, ale aj opýtaní pedagógovia a partneri veľmi pozitívne.

Na konferencii sa podieľali desiatky odborníkov, ktorí sa pripájali nielen zo Slovenska, ale aj z Mníchova, New Yorku či San Francisca. Do procesu sa navyše zapojili stovky pedagógov, ktorí pomáhali s premietaním a koordináciou študentov priamo v triedach naprieč celým Slovenskom. Na konferencii sa totiž zúčastnili stovky tried z viac ako 240 partnerských stredných škôl, ktorých prehľad nájdete na tomto odkaze.

Neoddeliteľnou oporou pri interakciách medzi študentmi a rečníkmi bola Slido, svetová spoločnosť s koreňmi práve na Slovensku. Po každom rečníckom paneli bol vyhradený čas na diskusiu a vďaka ich aplikácii mohli zúčastnení študenti klásť otázky vystupujúcim odborníkom.

Autor: Peter Neumann/Slovenská asociácia pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky