Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Strach skrytý za úsmevom. Psychológovia zistili, prečo sa skutočne bojíme klaunov

VEDA NA DOSAH

Možno by ste povedali, že negatívna skúsenosť bude mať na vyvolanie strachu najväčší vplyv. No nie je to úplne tak.

Maska strašidelného klauna na trhu s oblečením. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Pokiaľ ide o strach z klaunov, nezáleží na tom, odkiaľ ste či koľko máte rokov. Dokážu vydesiť všetkých. Nová štúdia publikovaná v International Journal of Mental Health sa pokúsila odhaliť dôvody, prečo tak veľa ľudí trpí coulrofóbiou alebo strachom z klaunov.

Kde sa berie tento iracionálny strach?

V teoretickej literatúre bolo predložených množstvo príčin a možných vysvetlení fóbie z klaunov, no žiadne z nich neskúmali jej konkrétny pôvod. Strach pritom nemusí prameniť z démonických postáv, ako je napríklad Pennywise. Ľudia môžu s hrôzou utekať aj pred klaunmi z cirkusu alebo z narodeninovej oslavy. Vedci sa preto rozhodli pochopiť psychologickú stránku veci.

Hoci coulrofóbia nie je klasifikovaná ako samostatný stav v piatom vydaní Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM-5), mohla by spadať do kategórie špecifickej fóbie v triede úzkostných porúch.

Philip John Tyson z University of South Wales a jeho kolegovia vymysleli psychometrický dotazník, ktorý sa zameral na rôzne aspekty tejto fóbie. Otázky sa týkali aj vzhľadu a čŕt tváre klaunov, ich správania, kultúrneho vyobrazenia, prípadne osobnej negatívnej skúsenosti. Dotazník vyplnilo dokopy 987 ľudí rôznej národnosti vo veku od 18 do 77 rokov. Zúčastnilo sa na ňom 80 percent žien a 20 percent mužov. Viac ako polovica opýtaných uviedla, že sa do určitej miery klaunov boja, pričom 5 percent povedalo, že tento strach je naozaj extrémny.

Strach z klaunov vyvoláva ich nečitateľnosť

Vedci zistili, že v populácii sa častejšie vyskytujú ľudia trpiaci extrémnym strachom z klaunov ako takí, ktorí sa extrémne boja zvierat (3,8 percenta), zranení, respektíve krvi a injekcií (3 percentá), výšok (2,8 percenta) alebo lietania (1,3 percenta).

Ženy sa báli klaunov viac ako muži, ale skupina respondentov bola veľmi nevyrovnaná v prospech žien, preto je problematické tento parameter hodnotiť. Podobne ako v prípade iných fóbií sa ukázalo, že strach z klaunov klesá s rastúcim vekom respondentov.

Strašidelný klaun. Zdroj: iStockphoto.com

Strašidelný klaun. Zdroj: iStockphoto.com

Štúdia však priniesla zaujímavé výsledky. Možno by ste povedali, že negatívna skúsenosť bude mať na vyvolanie strachu z klaunov najväčší vplyv. No nie je to úplne tak. Oveľa väčšiu úlohu zohráva, ako sa zdá, negatívne vykresľovanie klaunov v popkultúre.

Najväčší vplyv na strach mal však ich vzhľad, ktorý je pre mnohých tak veľmi neľudský. Vadí nám to, že sú nečitateľní, čo predstavuje potenciálnu hrozbu. Mejkap klaunov, parochne a divné oblečenie maskujú ich držanie tela a výrazy, a tak skrývajú skutočné emócie. Nevieme, aké sú ich úmysly, či sú skutočne šťastní alebo nahnevaní.

Ako to už býva, odhalenie jednej veci prináša so sebou ďalšie otázky. Vedci sa zamýšľajú aj nad tým, či v nás vyvolávajú podobný efekt zvieratá namaľované na našich tvárach. Alebo či je na mejkape klaunov skôr niečo konkrétne, čo vyvoláva zdesenie a strach.

Zdroj: New Atlas, Scientificamerican

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky