Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Slovensku otvorili prvé laboratórium starostlivosti o seba

VEDA NA DOSAH

Slúžiť bude vyučujúcim z Inštitútu edukológie a sociálnej práce a Inštitútu psychológie na výučbu psychologických výcvikov a terapií.

Self care lab.

Laboratórium starostlivosti o seba pri Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Zdroj: PU v Prešove

Na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove slávnostne otvorili a spustili do prevádzky laboratórium starostlivosti o seba. Ide o prvé a jediné laboratórium tohto druhu nielen na Slovensku, no i v celej Európskej únii.

Jeho etablovaním sa podľa slov dekanky PU v Prešove Beáty Balogovej potvrdila päťročná aktívna a plodná spolupráca s Univerzitou Kentucky, pri ktorej vzniklo v roku 2018 prvé laboratórium starostlivosti o seba na svete. „Prešovské ‚centrum‘ dnes zastrešuje spolu s univerzitou SGGW vo Varšave a Ostravskou univerzitou stredoeurópsky priestor v rámci už vytvorenej spolupráce v oblasti starostlivosti o seba,“ hovorí.

Slúžiť bude vyučujúcim z Inštitútu edukológie a sociálnej práce a Inštitútu psychológie na výučbu sociálno-psychologických výcvikov, terapií, individuálneho poradenstva či iných disciplín.

„Ide o laboratórium zamerané na výskum a prax starostlivosti o seba pomáhajúcich profesionálov, ale aj na vzdelávanie sociálnych pracovníkov, pedagógov, zdravotné sestry, orgány činné v trestnom konaní a študentov pomáhajúcich profesií v oblasti starostlivosti o seba,“ približuje Zuzana Poklembová z Inštitútu edukológie a sociálnej práce FF PU.

Zároveň bude podľa Balogovej k dispozícii aj samotným vyučujúcim, ktorí v ňom môžu relaxovať pri príjemnej hudbe so zaujímavou knihou v ruke.

Zdroj: TS PU v Prešove

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky