Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Dve baby aj o vede: O tom, že hľadanie PhD. je ako hľadanie lásky na Tinderi

Simona Schwarz
Kristína Kocáková

Napriek tomu, že doktorandské štúdium je neodmysliteľnou súčasťou života každého vedca alebo každej vedkyne, jeho získanie nie je automatické.

Grafika k podcastu Dve baby aj o vede.

Zdroj: Dve baby aj o vedevede

Prihlasovací systém, nároky na predchádzajúce vzdelanie a financovanie môžu byť navyše diametrálne odlišné v závislosti od danej inštitúcie či krajiny. 

Kristína, spoluautorka podcastu Dve baby aj o vede, má svoje hľadanie úspešne za sebou. O svoje čerstvé skúsenosti sa preto rada podelí s poslucháčmi najnovšej epizódy.

Existuje webstránka, kde sa dajú nájsť všetky aktuálne ponuky? Je možné kontaktovať školiteľa priamo? Môžu vo výberovom procese rozhodovať maličkosti? Okrem odpovedí na tieto otázky sa v podcaste dozviete aj čo robiť, keď veci nevyjdú tak, ako si ich predstavujete.

O podcaste

Tvorkyňami podcastu sú Simona Dulajová a Kristína Kocáková, čerstvé absolventky Univerzity v Aberdeene. Simona študovala molekulárnu biológiu a biotechnológie, Kristína morskú a všeobecnú biológiu so zameraním na evolúciu i ekológiu. V spoločnom podcaste sa venujú témam, ktoré im v danom období najviac zamestnávajú, resp. zamestnávali myseľ. Počas štúdia to boli často témy, ako je genetika alebo podmorský život. Počas pandémie zas rozoberali šírenie vírusov zo zvieraťa na človeka a depresiu.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky