Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Pompejach po takmer 2 000 rokoch odhalili vzácnu a drahú modrú svätyňu

Justína Mertušová

Miestnosť je namaľovaná drahou egyptskou modrou farbou s úchvatnými freskami ženských postáv, symbolizujúcich štyri ročné obdobia.

Modrá miestnosť v Pompejach v Taliansku. Zdroj: Parco Pompei/Abaca via Newscom

Modrá miestnosť v Pompejach v Taliansku. Zdroj: Parco Pompei/Abaca via Newscom

Pochovaná a neviditeľná pred zrakmi takmer 2 000 rokov – posvätná miestnosť, ktorú archeológovia nedávno objavili v Pompejach. Odborníci sa domnievajú, že miestnosť so vzácnymi maľovanými modrými stenami s rozlohou osem štvorcových metrov slúžila ako svätyňa alebo priestor na rituály a skladovanie posvätných predmetov.

Vzácna modrá pre bohatých

Od erupcie sopky Vezuv ubehli už tisíce rokov, pričom rímske mesto Pompeje zanechala v ruinách. Staroveké archeologické nálezisko nám každý rok prináša nové poznatky. Podľa tlačovej správy Archeologického parku Pompeje archeológovia odhalili nádherne zdobenú modrú miestnosť. Na stenách miestnosti, ktorá bola objavená ešte počas francúzskeho šľachtického obdobia Bourbonovcov (1813 – 1840), sú zobrazené ženské postavy. Miestnosť, ktorú nedávno vyčistili, je z desiateho bloku deviatej časti Pompejí.

Podľa odborníkov je pre Pompeje miestnosť veľmi nezvyčajná. Modrá bola najdrahšia farba, pretože ju bolo ťažké vyrobiť. Farbu pravdepodobne priviezli z Egypta a východného Stredomoria. Výroba červenej, žltej a čiernej farby bola oveľa jednoduchšia, pretože prírodné materiály ako kameň a piesok boli široko dostupné.

„Pre bohatých politikov a obchodníkov bola prepracovaná maľba hlavnou témou pri konverzácii a zábave s hosťami. Tí, ktorí si dali maľovať izby namodro, hovorili: ,Môžem si dovoliť niečo, čo nie je v kompetencii každého,‘“ povedal Gabriel Zuchtriegel, hlavný vedúci miesta vykopávok.

Centrálna stena modrej miestnosti. Zdroj: Zdroj: Parco Pompei/Abaca via Newscom

Centrálna stena modrej miestnosti. Zdroj: Parco Pompei/Abaca via Newscom

Ženy ako štyri ročné obdobia

Ohromujúcim modrým stenám dominujú ženské postavy, podľa odborníkov predstavujúce štyri ročné obdobia, a alegorické znázornenia poľnohospodárstva a pastierstva. Zobrazujú pluh a „pedum“, krátku palicu, ktorú používajú pastieri a poľovníci.

Na mieste sa našli aj stavebné materiály, ktoré zrejme mali byť použité na rekonštrukciu, aj hromada lastúr ustríc, ktoré sa rozdrvené pravdepodobne pridávali do omietkových a maltových zmesí. Medzi objavené predmety v miestnosti patrí aj 15 transportných amfor, čo sú veľké vázy, spolu so súborom bronzových predmetov:  dvomi džbánmi a dvomi lampami.

Mishael Quraishiová, špecialistka na archeológiu, je jednou z niekoľkých študentov z Massachusettskej technickej univerzity, ktorí na tomto mieste pracujú. Pomocou špeciálne upravených okuliarov na nočné videnie a ručných skenerov študujú všetky nálezy.

Ozdobili ich freskami

„Je naozaj zriedkavé vidieť také veľké množstvo egyptskej modrej na jednom, koncentrovanom mieste,“ uviedla Quraishiová. Modrá bola prvým synteticky vyrobeným pigmentom v histórii ľudstva. Využívali na to medený zdroj, pravdepodobne mosadzné piliny.

Fresky podľa archeologičky Sophie Hayovej namaľovali, kým bola omietka vlhká. Pigmenty sa vďaka tejto technike akoby zatavili do omietky. Keby boli namaľované na povrchu, bolo by nepravdepodobné, že by farba bola taká žiarivá.

Nálezisko modrej miestnosti je súčasťou väčšieho projektu na ochranu obrovského historického dedičstva Pompejí, v ktorom je zahrnutých 13-tisíc miestností v 1 070 obytných jednotkách, ako aj rôzne verejné a posvätné priestory.

Pompeje a neďaleké Herculaneum boli prímorské letoviská, ktoré si obľúbili bohatí Rimania. V roku 97 nášho letopočtu ich zasiahla erupcia, ktorá trvala viac ako 24 hodín a mala silu tisícov jadrových bômb.

Zdroj: ABC News, NBC News

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky