Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V indonézskej jaskyni objavili najstarší dôkaz chirurgickej amputácie

VEDA NA DOSAH

Archeológovia sú presvedčení o tom, že išlo o operáciu a nie rituál či trest.

Archeológovia objavili dôkaz najstaršej chirurgickej amputácie. Zdroj: Tim Maloney

Archeológovia objavili dôkaz najstaršej chirurgickej amputácie. Zdroj: Tim Maloney

V jaskyni Liang Tebo na indonézskom Borneu, kde sa nachádzajú jedny z najstarších skalných umeleckých diel na svete, objavili archeológovia dosiaľ najstarší dôkaz chirurgickej amputácie. Na mieste našli 31-tisíc rokov starú kostru dieťaťa, ktorému bola odstránená tretina ľavého predkolenia.

Pôvodne sa za historicky prvú amputáciu považovala operácia farmára z neolitu, nájdeného vo francúzskom Buthiers-Boulancourt, ktorému bolo chirurgicky odstránené ľavé predlaktie. Tento prvý akceptovaný prípad amputácie sa uskutočnil len pred približne 7-tisíc rokmi. Aktuálnym objavom sa teda posúva počiatok uvedeného typu operácie o viac ako 24-tisíc rokov dozadu.

Rast a hojenie kostí dieťaťa vo zvyšku jeho nohy naznačujú, že sa zotavilo, žilo ďalších šesť až deväť rokov a zomrelo pravdepodobne vo veku okolo dvadsiatky.

Tim Maloney z Griffithovej univerzity v Austrálii, jeden z trojice výskumníkov, ktorí hrob vykopali, bol z nálezu nadšený a vydesený zároveň.
„Veľmi opatrne sme odhrnuli nánosy a zaznamenali spodnú polovicu ostatkov. Videli sme, že kostre chýba ľavá noha, a usúdili sme, že úlomky zvyšnej časti kostry sú neobvyklé,“ povedal Maloney. „Nadchlo nás to, mohlo totiž ísť o historicky prvý chirurgický zákrok,“ dodal.

Zmes vzrušenia a smútku

„Pri takomto náleze zažívate zmes vzrušenia aj smútku, keď si uvedomíte, koľko bolesti musel daný človek pred 31-tisíc rokmi zažiť,“ poznamenala archeologička Melandri Vloková z Univerzity v Sydney. Odborníci, ktorí sa na výskume podieľali, sú presvedčení, že išlo o operáciu a nie o druh trestu či rituál. Kostra totiž vykazovala známky následnej opatery počas zotavovania. O osobu sa podľa nich od zákroku až do smrti starala jej staroveká komunita.

Ako sa vyjadrila archeologička Charlotte Robertsonová z Durhamskej univerzity, nálezy spochybňujú názor, že medicína a chirurgia sa objavili v živote ľudí až neskôr. „Starostlivosť je zjavne vrodená súčasť ľudského bytia. Nemôžeme našich predkov podceňovať,“ prehlásila.

Amputácia podľa jej slov vyžaduje komplexné znalosti ľudskej anatómie, chirurgie, hygieny a značnú technickú zručnosť. „Dnes je amputácia veľmi bezpečný zákrok. Človek dostane anestéziu, používajú sa sterilné postupy, dokážeme kontrolovať krvácanie a tlmiť bolesť,“ vymenovala Robertsonová. „A potom tu máme obdobie pred 31-tisíc rokmi, keď niekto úspešne vykonal amputáciu,“ poznamenala archeologička.

Zdroje: Nature, BBC

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky