Letné kvízy: Čo viete o maku, púpave či konope?


Letné kvízy: Čo viete o maku, púpave či konope?

Sú nenápadné, bežné, no majú veľký potenciál. Rastliny, ktoré bežne obchádzame, často skrývajú mimoriadne recepty. Skúste si náš kvíz a zistite, aký úžitok môžete mať z maku, púpavy či konopy.

Vedeli ste, že Československá republika v minulosti predstavovala jednu z najväčších exportných krajín maku siateho, ktorý sa vyvážal najmä do západnej Európy a Ameriky? Vzhľadom na druhú svetovú vojnu a obmedzenie obchodu export maku poklesol a už nikdy sa nevrátil do svojho bývalého rozsahu. Dobrou správou je, že sa mu u nás stále darí.

Vedecký názov púpavy (Taraxacum officinale) je odvodený z gréčtiny a pochádza od slávneho arabského lekára Avicennu. V ľudovom liečiteľstve mnohých európskych krajín bola púpava veľmi obľúbená. Zaujímavé je, že má obrovskú regeneračnú schopnosť. Jedna rastlina dokáže vytvoriť za rok veľké množstvo semien, je preto v našich končinách veľmi rozšírená.

Konopa siata je mimoriadna rastlina, ktorá mala historicky veľmi rôznorodé využitie. Semienka sú vhodné na konzumáciu lúpané i nelúpané, napríklad ako súčasť šalátov či vegetariánskych zmesí. Konopný olej má tmavo žltú až zelenú farbu a jemnú orieškovú príchuť. Konopa je známa i v kozmetike v podobe mastí, sprchových gélov, šampónov a kúpeľov. Konopná múka sa môže použiť v kuchyni namiesto celozrnnej múky. A toto je len zlomok využitia tejto rastliny, ktorú si mnohí ľudia mýlia s marihuanou.

Ilustračná foto: iStockphoto.com

(TL)

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Noc výskumníkov 2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Príčinou rovnodennosti je nebeská mechanika pohybu Zeme okolo Slnka.
Zistite viac