Život v moriach a oceánoch II.

28 júla, 2017


Kvíz pre vás pripravil Peter Krajčír.

Morské korytnačky patria medzi stavovce. Vyznačujú sa tým, že majú pancier. Žijú síce prevažne vo vode, ale vajíčka kladú na súši. Dožívajú sa vysokého veku. Medzi najväčšie korytnačky (dĺžka tela 2 metre a hmotnosť až 600 kg) patrí:
Veľmi zvláštnym tvorom je koník morský (Hippocampus hippocampus). Patrí do skupiny ihlovitých. Samček aj samička plávajú vo zvislej polohe a pri párení rituálne tancujú okolo seba. Zaujímavosťou pri rozmnožovaní je, že mláďatá:
V tropických a subtropických vodách žijú rebrovky kmeňa Ctenophora. Telo majú bledofialové, priehľadné, v podobe stuhy. Rebrovka Cestum dosahuje dĺžku až dva metre a po slovensky sa nazýva:
Koraly tvoria zaujímavú skupinu morských živočíchov. Patria do skupiny mechúrnikov a majú rozmanité tvary a farby. Z niektorých druhov sa vyrábajú vzácne šperky. Koral mozgový má tvar pologule veľkosti až 2 metre. Rozšírený je iba:
Medzi najvyvinutejšie druhy mäkkýšov s výraznými zmyslovými, orientačnými a adaptačnými schopnosťami patria sépie. Majú dve veľké oči, žiabre, desať ramien a hryzadlá. Pred nepriateľmi sa chránia tak, že:
Je dokázané, že najinteligentnejšie vodné živočíchy sú delfíny. Majú vynikajúce orientačné schopnosti, vedia sa dorozumievať a sú učenlivé. Najväčšie z nich dosahujú dĺžku až 4 metre s hmotnosťou do 370 kg. Patria medzi delfínovité cicavce a je ich:
Do rovnakej čeľade ako delfíny patrí aj kosatka dravá. Zaraďuje sa medzi najväčších lovcov teplokrvnej koristi. Konzumuje ryby, hlavonožce, vtáky, tulene a veľryby. Samce sa vyznačujú výraznou chrbtovou plutvou, ktorá dosahuje výšku až:
Mrož ľadový je po tuleňovi sloňom druhý najväčší druh plutvonožca. Žije v studených vodách a živí sa lastúrnikmi. Staré samce dosahujú hmotnosť až 1 700 kg. Samice privádzajú na svet jedno mláďa a pária sa: