Vodopády vo svete

28 augusta, 2017


Tento kvíz pre Vás pripravil Peter Krajčír.

Najvyšší vodopád sveta Salto del Angel objavil 25. marca 1935 americký letec, po ktorom bol pomenovaný. V juhoamerickej Venezuele sa zo stolovej hory Auyan Tepui voda rúti k zemi z výšky:
Najrozsiahlejší systém vodopádov má argentínsko-brazílsky vodopád Iguazú. Priemerná šírka je 2 700 metrov a z výšky 82 metrov padá k zemi 1 746 metrov kubických vody za sekundu. Vodopád má:
Tri sestry (Las Tres Hermanas) – tak sa nazýva juhoamerický 914 metrov vysoký vodopád v pohorí Cordillera Oriental v štáte:
V americkej Kalifornii sa nachádza vodopád dosahujúci výšku 739 metrov a jeho názov je:
K najznámejším patria určite Niagarské vodopády na hraniciach USA a Kanady. Kanadský vodopád je 48 metrov vysoký a široký 792 metrov. Americký je 51 metrov vysoký a široký 305 metrov. Na tieto časti ich rozdeľuje:
Na jednom z Havajských ostrovov patriacich USA sa nachádza vodopád Oloupena dosahujúci výšku 900 metrov. Nachádza sa na ostrove:
Africký vodopád Inga má silu skoro osemnástich Niagarských vodopádov, hoci dosahuje výšku iba 96 metrov. Silu vodopádu využívajú dve elektrárne a dve sú vo výstavbe. Tento vodopád je na rieke:
Výšku 948 metrov má vodopád v Juhoafrickej republike, ktorý padá z Mont Aux Sources a nazýva sa:
Na Novom Zélande majú dvojstupňový vodopád Sutherland, dosahujúci výšku 579 metrov, ktorý sa nachádza na rieke:
Cauvery je vodopád na toku rovnomennej rieky s výškou iba 101 metrov, ale s mohutným prietokom vyše 935 metrov kubických za sekundu. Je v štáte: