Jedovaté rastliny

25 augusta, 2017

Rastliny a obzvlášť kvety sú krásnou súčasťou prírody. Viete ale rozlíšiť, ktoré z nich sú jedovaté a tým pádom môžu byť aj „nebezpečné“? Viete z ktorej rastliny je možné získať alkaloid? Ktoré rastliny sú liečivé a jedovaté zároveň? Rozoznáte, ktorá jarná rastlinka síce krásne vonia, no môže spôsobiť aj nemalé ťažkosti? Vyskúšajte sa v našom kvíze...

Tento kvíz pre Vás pripravil Peter Krajčír.

Ľudstvo odpradávna využívalo jedovaté látky z rastlín v malých množstvách na liečenie rôznych chorôb. Typickým príkladom je cudzopasné imelo biele. Výťažky z tejto rastliny majú:
Ďalším príkladom jedovatej a zároveň liečivej rastliny je u nás hojne rozšírený durman obecný. Priemyselne sa z durmanu vyrábajú liečivá, ktoré slúžia ako:
Prvé jarne kvietky má rád každý z nás. Či je to snežienka, fialka alebo konvalinka. Voňavá konvalinka však obsahuje aj jedovaté:
Ľuľkovec zlomocný má vo svojom názve niečo podozrivé. Už v 15. storočí zaznamenali otravy ľudí touto bylinou. Dá sa z nej získať alkaloid:
Vranovec štvorlistý je liečiva bylina, ale v surovom stave je jedovatý a s nepríjemným zápachom. Patrí do čeľade:
V horských pásmach rastie kýchavica biela Lobelova. Táto horská bylina sa veľmi podobá na horec bodkovaný, ktorého koreň sa vyluhováva v alkohole a je liečivý. Naopak kýchavica je jedovatá a jej latinský názov je:
Kokorík voňavý je trváca bielo kvitnúca liečivá bylina. Bohužiaľ, aj u nás boli zaznamenané otravy detí, ktoré z tejto byliny požili:
Ďalšou hojne rozšírenou rastlinou je lastovičník väčší. Už v stredoveku sa používalo žlté mlieko vytekajúce z rastliny na odstránenie:
Na celom Slovensku chránená elegantná veternica narcisokvetá obsahuje jedovatý alkaloid:
Vari každý pozná jarnú žlto kvitnúcu rastlinu záružlie močiarne. Šťava z kvetov sa v malom množstve používa na farbenie:
Trváca bylina graciola lekárska obľubuje vlhké miesta a kvitne od júna do konca júla. Nebezpečná je preto, lebo obsahuje viacero jedovatých:
Za jedovatú rastlinu sa považuje aj veterník žltuškovitý, ktorý v marci až máji rozkvitne:
Mliečnik mandľový je žlto kvitnúca, u nás hojne rozšírená rastlina. Z poškodenej byle vyteká mliečna šťava a semená má ukryté:
Dvojročná teplomilná rastlina psí jazyk lekársky sa radí medzi jedovaté druhy vďaka alkaloidu cynoglosínu. Korene obsahujú významné farbivo:
Brečtan popínavý sa pestuje ako ozdobná a liečivá rastlina. Pozor, má však jedovaté:
Medzi najjedovatejšie rastliny patrí jesienka obyčajná. U nás sa hojne vyskytuje na lúkach. Otravy touto rastlinou sú zákerne, lebo sa prejavujú: