Inteligentné LED lampy ako naozaj šikovný nápad

13. feb. 2018 • Technické vedy

Inteligentné LED lampy ako naozaj šikovný nápad

Projekt Light Bro je zameraný na výrobu interiérových a exteriérových inteligentných LED lámp z prírodných materiálov, akými sú drevo a kov.

„Našim zákazníkom dodávame niečo pekné, príjemné na pohľad a dotyk, jednoduché na ovládanie, napájané z elektrickej siete alebo s vnútornou batériou. Farbu a intenzitu svetla, poprípade jednoduché farebné efekty si zákazník navolí intuitívnou aplikáciou,“ vysvetľuje tvorca projektu Jaroslav Rais.

Projekt je súčasťou programu Playpark Bratislava a bol vybraný do 1. tréningovej periódy po predĺžení výzvy. Má tak na pol roka miesto v coworkingovom priestore Univerzitného technologického inkubátora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (InQb).

Aké sú vlastne ciele tohto projektu? „Momentálne pracujeme na lampe do exteriéru v tvare hranola a kocky. Chceli by sme tieto svetlá distribuovať predovšetkým do čo najväčšieho množstva domácností, záhrad, ale aj firiem, ktorým záleží na skutočne peknom osvetlení. Cieľom je ľuďom ponúknuť prijateľnú alternatívu, ale i jedinečné kúsky na mieru. Naše prvé dve lampy by mali byť vstupenkou na stredoeurópsky trh s ambíciou celoeurópskeho trhu do 3 – 5 rokov,“ hovorí Jaroslav Rais.

Ako väčšina nápadov, aj tento vraj vznikol z priamej potreby. „Pár dní som so svokrom zarezával na jeho záhrade a keď sme všetko dokončili, tak vytiahol čínske plastové lampičky. Skoro ma vystrelo. Vôbec sa mu to k jazierku a zeleni nehodilo. Tak som oslovil brata, či by mi nevyrobil zopár hranolov z dreva. Vo firme, v ktorej pracujem, sa venujeme LED technológiám, takže som pohľadal nejaké prebytočné LED pásiky a nainštaloval ich do hranolov. Následne som osadil plastový difúzor a použil powerbanku ako napájanie. Výsledok nás s bratom oslovil natoľko, že sme začali vymýšľať a snívať, aké by to bolo super, kebyže ich môžem ovládať telefónom. A nápad bol na svete.“

Princíp má fungovať predovšetkým veľmi jednoducho. „Chceme, aby naše lampy ľudia predovšetkým používali a nečítali manuál na použitie. Rovnako chceme, aby sa im predovšetkým páčili a nehanbili sa ich ukázať susedom. Ako som povedal, celé je to veľmi jednoduché. Vo vnútri lampy je LED panel, ktorý je ovládaný elektronikou a komunikuje s aplikáciou na vašom smartphone. Podľa potreby si lampy zapnete, nastavíte farbu či intenzitu.“

Lampy dodávajú na mieru, ale majú k dispozícii aj zopár skladových lámp v podobe hranola a kocky, kde si zákazník môže vybrať z niekoľkých druhov dreva a farieb.

V rámci Playparku sa tím okolo projektu Light Bro snaží vyvinúť ovládanie a vnútornú elektroniku. „Stále riešime rôzne tvary a design lámp, snažíme sa skúšať nové a nové materiály. Čiže, hráme sa. Súčasne pracujeme na firemnej politike, rozbiehame si základný marketing a rozhadzujeme siete, kade chodíme. Aj vďaka Playparku sa mi podarilo spoznať mnoho zaujímavých projektov a ľudí.“

Čo všetko je ešte teda potrebné na tomto projekte dotiahnuť? „Dobrá otázka. Nuž vnútornú elektroniku a aplikáciu. Momentálne máme hrubé jadro a základ aplikácie. Súčasne testujeme lampu na poveternostné podmienky. Samozrejme rozbehnúť marketingovú mašinériu, PR, atď. Vidina prvého distribuovania a predvedenia úplne funkčnej aplikácie je leto 2018. Tak držte palce!,“ vyzýva Jaroslav Rais.

svietidlo

*********************************************

Playpark Bratislava je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network). Je to miesto pre zvyšovanie zručností budúcich podnikateľov v oblasti nových technológií, inovatívnych produktov, služieb, procesov či sociálnych inovácií na Slovensku, ako aj v ďalších 6 regiónoch EÚ – v Česku, Chorvátsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Taliansku.

O vstup do Playparku sa môžu uchádzať študenti stredných a vysokých škôl, absolventi vysokých škôl, budúci podnikatelia a iní nepodnikatelia s inovatívnym nápadom z oblasti ekonomických a sociálnych inovácií. Jednou z požiadaviek projektu je zachovanie rovnakého pomeru ženských a mužských účastníkov programu.

Playpark Bratislava 12 vybraným účastníkom ponúka miesto na 6 mesiacov v coworkingovom priestore Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave (InQb), sedem praktických workshopov podnikateľských zručností, networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ, 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v zahraničí, osobné poradenstvo pre ďalší rozvoj podnikania a tiež účasť na medzinárodnom Playpark pitching finals.

Stačí, ak uchádzač pri vstupe do Playparku Bratislava deklaruje svoj záväzok absolvovať tréningový program a využívať výhody poskytované v rámci tohto programu za účelom skvalitnenia a rozšírenia svojho vedomostného obzoru v podnikateľskej oblasti a zároveň nasmerovať svoj inovatívny zámer k dosiahnutiu hlavných výstupov programu. Počas účasti v 1. tréningovej perióde Playparku Bratislava má úspešný uchádzač za úlohu napísať podnikateľský plán, ktorý spolu s pitch videom a účasťou na lokálnej súťaži podnikateľských nápadov, prípadne účasťou na Playpark pitching finals v Stuttgarte budú hlavnými výstupmi.

 

Informácie a foto poskytol: Jaroslav Rais, tvorca projektu Light Bro

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Jeden z faktorov, ktorý rozhoduje o našom metabolickom zdraví, je fyzická zdatnosť.
Zistite viac