Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V pondelok sa v Košiciach uskutoční Hydrogen Aviation Valley

VEDA NA DOSAH

Cieľom podujatia je prepojiť autority venujúce sa bezemisným technológiám v letectve a zvyšujúcej sa úrovni digitalizácie v doprave.

Grafika Hydrogen Aviation Valley v Košiciach

Grafika Hydrogen Aviation Valley

V pondelok sa v rámci Európskeho týždňa vodíka uskutoční v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM v Košiciach workshop Hydrogen Aviation Valley.

Cieľom podujatia, na ktorom dostanú priestor témy, napríklad vodík v letectve, virtuálna realita či implementácia bezpilotných lietajúcich systémov do spoločného vzdušného priestoru, je priniesť do Košíc online formou alebo prezenčne zástupcov univerzít, vedeckých parkov, jednotlivých odvetví priemyslu, no aj inštitúcií a organizácií, ktoré sa venujú bezemisným technológiám v letectve a zvyšujúcej sa úrovni digitalizácie v rôznych sektoroch dopravy.

Workshop organizuje Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a Centrom vedecko-technických informácií SR.

Budú prezentovať svoje vízie a očakávania

Zástupcovia regionálnej samosprávy a riaditelia spoločných podnikov čistého letectva a čistého vodíka návštevníkom podujatia načrtnú svoje vízie a očakávania, ktoré Európska únia vníma ako potrebné na dovŕšenie stanovených cieľov v rámci takzvanej Zelenej dohody 2050 v oblasti letectva.

Účastníkom workshopu dajú zároveň rôzne odporúčania a poskytnú informácie, ktoré im pomôžu zorientovať sa v správnom reagovaní na potreby vytvárania synergií v Európskej únii, uvedených v legislatíve schválenej v lete tohto roku.

„Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach ako pokračovateľka vyše 60-ročnej tradície leteckého vzdelávania v našom regióne chce týmto podujatím laickej, ale i odbornej verejnosti prestaviť svoj pohľad na implementáciu bezemisných technológií do letectva,“ poznamenal prodekan pre rozvoj TUKE M. Eng. Ing. Marek Košuda, PhD.

„Taktiež chceme odbornej aj laickej verejnosti predstaviť možnosti a limitácie existujúcej technológie v oblasti digitalizácie letectva, virtuálnej reality alebo manažmentu bezpilotných lietajúcich prostriedkov a hovoriť o tom, kam je potrebné smerovať financovanie výskumu, aby sme v týchto oblastiach dokázali dosiahnuť očakávané výsledky nielen na európskej, ale i na svetovej úrovni,“ dodal.

Priestor na podujatí dostanú tiež zástupcovia z oblasti priemyslu a organizácií z Poľska, Maďarska, Čiech, Rakúska a zo Švajčiarska, ktorí sa s návštevníkmi podelia o skúsenosti z krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Zdroj: TU v Košiciach

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky