Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Týždeň vedy a techniky opäť prinesie výnimočné podujatia, bude hlavne online

VEDA NA DOSAH

Osemnásty ročník podujatia sa začína druhý novembrový týždeň.

Všeobecný banner k Týždňu vedy a techniky na Slovensku 2021

Plagát k podujatiu Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2021. Zdroj: CVTI SR

Ste zvedaví, ako vyzerá práca astronómov vo Vysokých Tatrách? Akým vplyvom čelí naše srdce a ako ho zachrániť? Alebo by ste chceli ísť na matematickú prechádzku?

Ak vás zaujímajú vedecké objavy a chcete sa veľa dozvedieť, zúčastnite sa na podujatiach v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVT), ktorého osemnásty ročník sa začne 8. a potrvá do 14. novembra 2021. Celkovo prinesie desiatky prednášok, festivalov, workshopov a ďalšie podujatia po celom Slovensku.

Z pohodlia obývačky

Vzhľadom na to, že TVT sa koná počas tretej vlny pandémie koronavírusu, aj tentoraz sa forma prispôsobuje situácii. Väčšina podujatí bude preto opäť online, takže ich môžete sledovať aj z pohodlia svojej obývačky. V mestách po celom Slovensku sa však budú konať aj špecifické akcie. Všetky aktuálne informácie nájdete aj prostredníctvom vytvorenej facebookovej udalosti s názvom Týždeň vedy a techniky 2021.

Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky a spopularizovať ich v rámci spoločnosti. Podujatia realizované v rámci TVT sú určené hlavne žiakom základných a stredných škôl, ale aj mladým ľuďom, ktorých zapojenie sa do jednotlivých aktivít umožňuje vzbudiť záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín. V celkovom programe TVT figurujú podujatia nielen pre širokú, ale aj odbornú verejnosť, ktorá tak dostane možnosť ďalej prezentovať svoje aktivity a výsledky svojej činnosti.

Aj pandémia koronavírusu totiž ukázala, že na Slovensku pracujú výnimoční vedci a výnimočné vedkyne, ktorí pomáhajú krajine v ťažkej situácii. Vedecké a technické disciplíny sú veľmi dôležité nielen pre hospodársky či spoločenský pokrok, ale umožňujú napomáhať aj pri riešení celosvetových problémov a výziev.

Tiež na rôznych miestach Slovenska

Všetky sprievodné akcie tohtoročného Týždňa vedy a techniky na Slovensku nájdete na webe tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT. Filtrovať ich môžete podľa kraja, mesta, typu podujatia, dátumu či cieľovej skupiny.

Počas TVT sme pre všetkých záujemcov pripravili desiatky online, ale i offline podujatí po celom území Slovenska. Centrum vedecko-technických informácií SR bude väčšinu svojich aktivít v rámci týždňa realizovať online, prehľad nájdete na tomto odkaze. Organizátori akcií v regiónoch ponúkajú rôzne spôsoby účasti, ktoré závisia od typu jednotlivých aktivít. Prehľad týchto podujatí nájdete na tomto odkaze.

Hlavnými organizátormi podujatia je MŠVVaŠ SR a CVTI SR. Spoluorganizátorom je AMAVET. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú VEDANADOSAH.sk, časopis Quark, Nextech a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Toto podujatie vzniklo vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja).

Zdroj: Tlačová správa CVTI SR

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky