Girl's Day 2018 – zaži deň s IT


Girl's Day 2018 – zaži deň s IT

Girl's Day je celosvetový deň žien v informačných a komunikačných technológiách, ktorý sa koná každoročne štvrtý štvrtok štvrtého mesiaca. V minulom roku na Slovensku spoznalo zákulisie IT vyše 950  dievčat zo 123 škôl. Girl's Day 2018 sa uskutoční 26. apríla. Novinkou je fotosúťaž.

IT podniky, inštitúcie či organizácie vo vyše 166 krajinách sveta otvárajú v tento deň svoje brány stredoškoláčkam, ktoré tak majú jedinečnú príležitosť nahliadnuť do čarovného sveta IT. Aj podniky, inštitúcie a organizácie na celom Slovensku príjmu vo svojich priestoroch dievčatá – stredoškoláčky vo veku od 14 do 18 rokov, aby im mohli ukázať atraktívnu stránku informačných a komunikačných technológií (IKT) a oboznámiť ich s perspektívnymi pracovnými možnosťami. Program bude zameraný na informatiku a techniku a uplatnenie žien v odbore IKT. 

Podujatie v rámci Slovenska organizačne zabezpečuje občianske združenie Aj Ty v IT. Piaty ročník Girl's Day na Slovensku sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Andreja Kisku.

Neváhaj a zaregistruj sa už dnes! Registrácia: do 16. apríla 2018

Girl´s Day 2018Najskôr si vyber firmu, organizáciu alebo školu, ktorá je pre teba tá pravá. Pozri sa na mapu Slovenska a vyber si podnik, ktorý ťa zaujíma – či už podľa miesta bydliska alebo konkrétneho zamerania. Pozri sa, aký program ponúka, prever si zostávajúce miesta na návštevu a ak ťa ponuka oslovila, neváhaj a zaregistruj sa! Následne dostaneš potvrdenie registrácie a 26. apríla 2018 v dohodnutú hodinu prídeš priamo do podniku alebo školy podľa svojho výberu. Hosťujúca organizácia ti dá po skončení programu certifikát o jeho absolvovaní (zároveň slúži ako ospravedlnenka do školy). Účasť na Girl's day 2018 si však dohodni so svojim učiteľom a s vedením školy, nakoľko program je spravidla v čase vyučovania. Viac informácií nájdeš na www.girlsday.sk.

Fotosúťaž Girl's day 2018

Ak rada fotíš, určite sa zapoj do súťaže! Podmienkou je  zachytiť Girl's Day svojimi očami. Téma: „Môj skvelý IT deň”.  Svoje najlepšie fotografie pošli najneskôr do 27. 4. 2018 na E-mail: dancova@ajtyvit.sk

Následne bude spustená FB súťaž, ktorá rozhodne o víťazných fotkách.

Skupina desiatich dievčat bude pozvaná na čaj s americkým veľvyslancom, s ktorým môžu diskutovať o úspešných ženách v IT či amerických blogerkách.

Girl's Day na FIIT STU v Bratislave

Jednou z možnosti kde zažiť deň s IT je aj návšteva Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave, Ilkovičova 2. Dňa 26. apríla 2018 od 10.30 do 14.00 hod. v študovni a laboratóriách Juraj Petrík a Juraj Vincúr záujemkyniam predstavia miesto, kde sa môžu počas štúdia realizovať.

Workshop bude zameraný na základy IoT (internetu vecí), 3D modelovania a 3D tlače, robotiky a aj na niečo z virtuálnej reality (HTC Vive). Môžeš si vybrať na čom chceš pracovať a čo sa chceš naučiť. Pod vedením mentorov si namodelované veci môžeš vytlačiť na 3D tlačiarni a odniesť so sebou domov.

Chyť internet do svojich rúk – Cisco Networking Academy (Ján Lúčanský)
Chceš sa stať sieťovým špecialistom, poznať sieťové protokoly a zariadenia, ktoré sa bežne používajú v sieťach poskytovateľov internetového pripojenia? Určite zamier do Cisco sieťovej akadémie, kde nadobudneš teoretické a praktické vedomosti neoceniteľné pre budúceho sieťara.

ESLAB: laboratórium vnorených systémov (Tibor Krajčovič)
Uvidíš mikropočítače vyvinuté v rámci projektov, logické analyzátory, emulátory, programátory, MP vývojové kity, XILINX vývojové kity.

FIIT v stratosfére (Tomáš Baránek)
V stánku sa môžeš dozvedieť o úskaliach rádiosondáže a aký je to pocit, poslať do blízkeho vesmíru svoj kód, ktorý, ak nefunguje správne, nemôžete opraviť a vyskúšať opäť.

Naprogramuj si meteorologickú stanicu (Marek Mansell)

UXI@FIIT: Laboratórium, ktoré treba zažiť (Róbert Móro)
Máš možnosť oboznámiť sa s najmodernejším výskumným centrom používateľského zážitku na svete, v ktorom s využitím množstva senzorov skúmajú, ako ľudia pracujú s počítačmi, surfujú na webe, sledujú TV alebo používajú mobilné appky.

Avšak pozor!

Ak sa niekde zaregistruješ, je slušné programu sa aj zúčastniť. Neodhlásená neúčasť spôsobí tvoj presun na „čiernu listinu“ a v budúcom roku sa budeš môcť na vybraný program registrovať iba ak zostanú voľné miesta.

 

Zdroje:

http://www.ajtyvit.sk/

https://www.girlsday.sk/informacie-pre-dievcata-a-skoly/

https://www.fiit.stuba.sk/girlsday2018.html?page_id=5268

Zdroj foto: https://www.girlsday.sk/galeria/

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR 

 

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Karcinóm prsníka patrí medzi najčastejší typ zhubného ochorenia u žien (tvorí 27 % zo všetkých).
Zistite viac