Genetika verzus legenda

15. jan. 2018 • Biologické vedy

Genetika verzus legenda

Analýzy DNA z biologických vzoriek pripisovaných snežnému mužovi, mýtickému obyvateľovi Himalájí, jednoznačne ukázali, že patria tamojším medveďom.

Asi všetci sme sa už stretli s príbehmi opisujúcimi pozorovania či nálezy stôp bytostí pripomínajúcich veľké ľudoopy, no vyšších ako človek, ktoré majú obývať vysokohorské prostredie Himalájí, zvlášť v Nepále, Bhutáne a Tibete. V podaní domorodcov sa označujú ako yeti alebo meh-teh, v nepálčine himamānav, čo znamená snežný muž respektíve snežný človek. Vyskytujú sa aj názvy chemo, mheti a bharmando.

Tieto mýtické bytosti sa počas rokov stali pevnou súčasťou miestneho folklóru. V polovici 19. storočia však ako pikantnosť zaujali návštevníkov z Európy i Ameriky. Yetiovia odvtedy žijú samostatným mediálnym životom. Na celosvetovej vlne záujmu širokej verejnosti sa vynorili aj ich náprotivky v iných kútoch Eurázie, dokonca aj v Amerike a Afrike.

O tom, či yetiovia v konečnom dôsledku zosobňujú reálny fakt alebo sú len fikciou, môže rozhodnúť jediné: priame dôkazy. Vítaným príspevkom v tomto duchu je štúdia šiestich výskumníkov z USA, Francúzska, Nórska, Pakistanu a Singapuru, ktorých viedla Charlotte Lindqvistová z Buffalskej univerzity. Uverejnili ju koncom novembra 2017 v prestížnom vedeckom časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Skúmanie vzoriek

Vedci sa primárne zamerali na evolučnú históriu stále záhadných medveďov z Himalájí a Tibetskej plošiny. Ako hlavný nástroj výskumu využili genetickú analýzu biologických vzoriek. Na pamäti však mali aj legendy o yetioch a súčasne aj skutočnosť, že jedným z vysvetlení je, že ide o zámenu s miestnymi medveďmi. Preto do výskumu zahrnuli aj niekoľko vzoriek uchovávaných v múzeách a súkromných zbierkach, ktoré sa pripisujú yetiom. Celkovo takto preskúmali deväť yetiovských vzoriek. Tento vymedzený súbor tvorila kosť, zub, pokožka, srsť a trus. Všetko sa našlo v himalájsko-tibetskej oblasti.

A výsledok? Pre fanúšikov yetiov priam zdrvujúci. Jedna vzorka bola zo psa, zvyšné z miestneho poddruhu ázijských čiernych medveďov (Ursus thibetanus laniger), himalájskych hnedých medveďov (Ursus arctos isabellinus) a tibetských hnedých medveďov (Ursus arctos pruinosus).

ilustračné foto

Koniec mýtu?

Výsledky genetickej analýzy údajných yetiovských vzoriek sú priamočiare. Znamenajú však príslovečný definitívny klinec do rakvy legiend o yetim? Sotva. Platí totiž, že skúmaný súbor vzoriek je stále ešte obmedzený. Vždy sa nájdu hlasy, ktoré to pripomenú. A budú mať pravdu. Vzorku, a tým aj paletu pevných dôkazov proti existencii yetiov, treba rozšíriť.

Pri legende o yetim predstavujú najprirodzenejšie vysvetlenie himalájske medvede. Nový výskum na báze analýz DNA to teraz znovu podporil.

 

Autor: Zdeněk Urban

Foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

 

Viac o analýze DNA z biologických vzoriek pripisovaných snežnému mužovi, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 01/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zvuk sa tvorí na princípe zdroj – filter; a v reči sú zdrojom impulzov hlasivky.
Zistite viac