Finalisti súťaže Playpark Bratislava zabojovali o víťazstvo v Benátkach

04. okt. 2018 • Iný

Finalisti súťaže Playpark Bratislava zabojovali o víťazstvo v Benátkach

Dva najúspešnejšie projekty programu Playpark Bratislava sa zúčastnili európskeho finále start-upov v Benátkach. V konkurencii ďalších ambicióznych projektov s prepracovanými nápadmi a biznis plánom museli zaujať odbornú porotu svojimi prezentáciami a zabojovať tak o celkovú výhru v kategóriách sociálna a ekonomická inovácia.

Martin Pekarčík s projektom S-Case odprezentoval svoje prenosné zariadenie, ktoré má pomôcť diagnostikovať pacientov najmä v krajinách tretieho sveta, kde životy ľudí často závisia od množstva paliva poháňajúceho generátor v provizórnych nemocniciach. Druhým finalistom bol Tibor Antony s projektom Living Elements, dizajnovým svietidlom, ktoré zároveň funguje ako kultivátor riasy spirulina. Tá má veľký obsah proteínov a vo svete doplnkovej výživy je označovaná ako super potravina.

Slovenskí finalisti svoje projekty odprezentovali so cťou, avšak na konečné víťazstvo to nestačilo. Víťazom v kategórii sociálna inovácia sa stal projekt New Austrian Coding School, ktorý už úspešné poskytuje kurzy programovania imigrantom. V kategórii ekonomická inovácia sa z víťazstva tešil projekt Kern Tec s technológiou na využitie ovocných kôstok, z ktorých sa ďalším spracovaním získavajú dôležité živiny.

Projekt S-Case Martina Pekarčíka je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta použitia telekomunikačnými sieťami.

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urbanfarmingu v interiéri, je projekt Living Elements Jeho autorom je Tibor Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

Finále v Benátkach

Druhá tréningová perióda programu Playpark Bratislava vyvrcholila regionálnym finále „Playpark Bratislava Pitching Finals“ v Bratislave 5. septembra 2018, kde sa rozhodlo o tom, ktoré projekty v anglickom jazyku najlepšie odprezentovali svoj podnikateľský nápad. Podujatie sa konalo na pôde Národného podnikateľského centra (NPC Bratislava), ktoré patrí pod agentúru Slovak Business Agency (SBA).

Program Playpark Bratislava pokračuje treťou tréningovou periódou, do ktorej môžete prihlásiť svoj ambiciózny projekt, webová stránka prihlasovania.

Vybraní účastníci bezplatne získajú aj:

  • miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)
  • 7 praktických workshopov podnikateľských zručností
  • networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ
  • 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v Rijeke v Chorvátsku
  • mentoring a mnohé iné.

Playpark Bratislava je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network). Program prebieha paralelne v siedmich európskych krajinách (v Nemecku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a na Slovensku), na Slovensku ho organizuje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb. Mediálnymi partnermi programu Playpark Bratislava sú portály Startitup, Veda na dosah a InnoNews.

 

Informácie a foto poskytol: Milan Šimák, komunikačný manažér pre medzinárodné aktivity, Slovak Business Agency

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
TVT2020 prihlasovanie
Quark_2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Prírodovedné oddelenie SSM od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa.
Zistite viac