Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Festival filmov a chutí – Agrofilm 2016

VEDA NA DOSAH

Ceny Agrofilm 2016

Filmový festival venovaný poľnohospodárstvu, potravinárstvu, výžive a rozvoju vidieka, aj o tom je Agrofilm. Počas festivalu mali návštevníci možnosť nielen vidieť, ale aj počuť, diskutovať, ochutnať a v neposlednom rade sa niečo nové dozvedieť a poznať. Festival, ktorý každoročné prináša na plátna filmy venujúce sa informáciám o zdraví, starostlivosti o prostredie, v ktorom žijeme, o prírode, o tom akú cestu prechádzajú potraviny, ktoré každodenne konzumujeme a mnoho ďalších.

„Agrofilm pomáha uchovávať obrazy z prostredia poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a rozvoja vidieka. A je to veľmi dôležité. Potravu totiž neprodukujú ani IT, ani automobilový priemysel, ale práve poľnohospodárstvo a vidiek“, uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ing. Gabriela Matečná počas udeľovania cien 32. ročníka filmového festivalu Agrofilm 2016.

Čo všetko ste mali možnosť vidieť

Počas festivalu Agrofilm 2016 bolo prezentovaných množstvo zaujímavých tém z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Ponúkané filmy priniesli divákom aktuálne témy, ktoré boli sprevádzané diskusiami s odborníkmi v jednotlivých problematikách. Súčasťou festivalu bolo aj otvorenie výstavy v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre v Nitre (NPPC), zúčastniť ste sa mohli prvého ročníka Farmárskych trhov, kde producenti z okolia Nitry ponúkali úžasné potraviny z domácej produkcie. V posledný deň festivalu prebiehalo živé vysielanie magazínu pre malých záhradkárov aj veľkých farmárov, pre pestovateľov a chovateľov pod názvom Farmárskej revue – špeciál (pozn. redakcie – vysielanie Farmárskej revue – špeciál nájdete v archíve RTVS).

Z filmovej tvorby mali počas premietacieho týždňa diváci možnosť zhliadnuť viac ako 110 filmov z 26 krajín na témy ako napríklad mlieko a mliečne produkty, tuky a naše zdravie, chov dobytka, láska a nenávisť medzi ľuďmi, zvieratami a prírodou, drsný život v horských oblastiach v rôznych kútoch sveta, o ľadovcoch a množstvo ďalších (katalóg filmov 2016).

Víťazi Agrofilm 2016

Preberanie hlavnej ceny režisérkou a scenáristkou Máriou Martiniakovou z rúk ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ing. Gabriely MatečnejNa slávnostnom odovzdávaní cien filmového festivalu Agrofilm 2016 bolo porotou udelených 14 cien zo 41 súťažných filmov (zoznam ocenených). Hlavnú cenu festivalu si odniesol dokumentárny film Premeny režisérky a scenáristky Márie Martiniakovej z produkcie OZ Človek v ohrození, v spolupráci s RTVS. Film zachytáva prácu slovenskej mimovládnej organizácie Človek v ohrození, jej lokálnych partnerov a miestnych ľudí v Keni, ktorá v rámci projektu podporuje rozvoj a ochranu mangovníkového ekosystému, ako aj vnímanie vzťahu obyvateľstva k poľnohospodárstvu a jeho migráciu medzi vidiekom a mestom.

Pri príležitosti získania Hlavnej ceny sme režisérke a scenáristke, tvoriacej pod umeleckým menom Maia Martiniak, položili niekoľko otázok.

Z. V. Č.: Čím Vás najviac zaujala téma, ktorú ste vo filme spracovávali?

MAIA MARTINIAK: „Keď ma z OZ Človek v ohrození oslovili, či by mohol vzniknúť takýto film v Keni, okamžite ma to zaujalo, lebo už dlhšie som sledovala ich prácu a najmä to, že sa venujú trvalo udržateľným projektom. To znamená, že spolupracujú s lokálnymi organizáciami a miestnymi ľuďmi, kladú dôraz na dlhodobý dopad na obyvateľstvo a ich životné prostredie a implementujú projekt tak, že ak raz oficiálne skončí, môže spoľahlivo fungovať ďalej. Miestni ľudia získavajú zručnosti, ktoré môžu uplatňovať vo svojom ďalšom živote, ako aj pre svoju komunitu. To bolo pre mňa to, prečo som ponuku prijala a na vlastné oči som sa presvedčila, že projekty skutočne fungujú.“

Z. V. Č.: Aké je podľa Vás hlavné posolstvo tohto filmu?

MAIA MARTINIAK: „To, že by sme nemali stratiť lásku k našej pôde, či je to na Slovensku alebo v Keni. Máme k dispozícii veľmi vzácne zdroje obživy a nemusíme nakupovať drahé potraviny dovážané zo zahraničia, ale môžeme si ich vypestovať doma, vo svojej záhradke. To je pre mňa hlavným posolstvom, nestratiť kontakt s našou zemou.“

Z. V. Č.: Čo by ste odkázali mladým scenáristom a režisérom, ktorí by sa chceli venovať podobným témam a napríklad natočiť takýto film?

MAIA MARTINIAK: „Veľa odvahy, odhodlania a lásky k cestovaniu, pretože je potrebná energia na presadenie takéhoto typu projektu. Tvorcom sa to však väčšinou vráti, nakoľko v krajinách Ázie, Afriky alebo Južnej Ameriky máte možnosť stretnúť veľa inšpiratívnych a otvorených ľudí, čo obohatí aj váš život. Samozrejme, je potrebné nájsť si dobrú tému. Aj keď, niekedy si tá téma nájde človeka sama.“

režisérka a scenáristka Mária Martiniaková, tvoriaca pod umeleckým menom Maia Martiniak s Cenou

Z. V. Č.: Čo bolo pre Vás pri natáčaní tohto filmu najťažšie, resp. najviac náročné?

MAIA MARTINIAK: „Celý dokumentárny film sme pracovali s obmedzeným rozpočtom. Päť mesiacov príprava, dva týždne intenzívneho cestovania a nakrúcania, štyri mesiace v strižni a v zvukovom štúdiu. Bolo teda dôležité nájsť ľudí, ktorí majú podobné nastavenie k projektu a nie je pre nich iba otázkou peňazí. Myslím, že sa to podarilo a vo filme to je aj cítiť. S mojim skromným štábom: kameramankou Simonou Weisslechner, zvukárom Vladom Slaninkom a terénnym pracovníkom z Človek v ohrození (Lukášom Zorádom na pobreží Kilifi a Dianou Huľovou v Nakuru), sme si nakrúcanie v Keni naozaj užili.“

Z. V. Č.: A nakoniec otázka z úplne opačného konca. Čo bolo to najľahšie, resp. najpríjemnejšie?

MAIA MARTINIAK: „Milujem cestovanie a pre mňa je vždy najpríjemnejšie tráviť čas s miestnymi ľuďmi. Keby som mohla, tak ostanem dlhšie. Vždy to tak je. Jeden film prináša ďalšie námety. Konkrétne na pobreží Kilifi by určite vznikol film o miestnych ženách, pretože boli veľmi inšpiratívne a vyžarovali silnú osobnosť. Nemajú to jednoduché a trápia ich podobné problémy ako naše ženy.“

Z. V. Č.: Ďakujeme za rozhovor, gratulujeme k cene a prajeme mnoho ďalších natočených filmov

 

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

Tlačová správa z odovzdávania Cien festivalu Agrofilm 2016

Príhovor ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ing. Gabriela Matečná

Príhovor riaditeľky festivalu, Mgr. Dana Peškovičová, PhD.

Rozhovor s režisérkou a scenáristkou, Maia Martiniak

Katalóg filmov Agrofilm 2016

Foto: Ján Čorba pre Agrofilm 2016, http://agrofilm.sk/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky