Dobrodružstvo menom veda na Vedeckom veľtrhu 2018

12. sep. 2018 • Iný

Dobrodružstvo menom veda na Vedeckom veľtrhu 2018

Podujatie, ktoré vás na chvíľu premení na vedcov, vynálezcov a inovátorov! Zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Toto všetko sľubujú organizátori Vedeckého veľtrhu 2018, na ktorom sa tiež budete môcť zapojiť do rôznych pokusov a vedeckých hier. Súčasťou tretieho ročníka podujatia, ktorý sa koná už tento piatok, bude aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

V stánku „Dobrodružstvo menom veda“ predstavíme aktivity a činnosti CVTI SR, zoznámime vás so Zážitkovým centrom vedy Aurelium, ktorého idea vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. V Zážitkovom centre vedy Aurelium nájdete množstvo interaktívnych exponátov, na ktorých je možné si overiť rôzne fyzikálne zákonitosti a javy zážitkovou formou. V stánku „Dobrodružstvo menom veda“ sa budete môcť niektorých zmenšenín exponátov priamo dotknúť.

Ukážeme vám tiež FabLab – priestor na zhmotňovanie vašich snov. Tvorivá dielňa FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia. V stánku „Vzdelávanie objavovaním“ projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie, predstavíme výstupy, aktivity a benefity, ktoré projekt môže poskytnúť školám, žiakom, študentom a učiteľom od 1. 9. 2018. Časť aktivít vám reálne ukážeme a zodpovieme na vaše otázky. Prehľad doterajších aktivít je možné si pozrieť už pred podujatím na FACEBOOK-ovom profile a na webovej stránke projektu IT Akadémia.

FABLAB

Uvidíte formulu aj planetárium

Na Vedeckom veľtrhu 2018 spoznáte okrem popularizačných aktivít, ktoré realizuje CVTI SR, viac ako 25 stredných odborných škôl a viac ako 20 katedier fakúlt vysokých škôl, ktoré názorne predstavia výsledky ich práce. Návštevníkov prídu ohúriť aj členovia záujmových združení, či klubov, ktorí sa v rámci voľného času venujú napríklad automobilom, dronom, či modelárstvu. Na podujatí nebudú chýbať hry a súťaže s množstvom cien, ale aj zaujímavé prednášky – napríklad aj o planéte Mesiac.

Ak ste fanúšikmi monopostov F1, určite by ste sa mali prísť pozrieť na formulu, ktorú skonštruovali študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave – Stuba Green Team. Na svoje si prídu aj milovníci astronómie. Boli ste už niekedy v planetárnej kopuli? Vďaka Mobilnému planetáriu si v ňom budete môcť poležať a pozrieť si vzdelávacie filmy alebo zábavnú full-dome show nielen o hviezdach a vesmíre. Za priaznivého počasia budete dokonca môcť pozorovať Slnko.

Vedecký veľtrh 2018

Ústav anorganickej chémie SAV si pre návštevníkov pripravil stánok s názvom „Anorganické materiály pre budúcnosť“, v ktorom uvidíte chemické experimenty s práškovým hliníkom, koróziu materiálov, teoretické výpočty ílových minerálov pri reakcii s organickými katiónmi, keramické a biokeramické materiály alebo tiež agregáciu organických farbív.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aký život je ukrytý vo vode – potoku, rieke? Čo žije napríklad v potoku Vydrica a kto obýva Dunaj? Objavte tento skrytý život spolu s pracovníkmi Ústavu zoológie SAV v Bratislave. Pozrite sa zblízka a skúmajte rôzne druhy vodného hmyzu, kôrovcov, ulitníkov, lastúrnikov alebo aj pijavíc v stánku Ústavu zoológie SAV.

Páčia sa vám kamene či nerasty? Chceli by ste sa dotknúť antimonitu, magnezitu, obsidiánu, talku, zeolitu a mnohých iných? Navštívte stánok Katedry ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a dozviete sa aj to, čo by bolo, keby neboli nerastné suroviny...

Vedecký veľtrh sa uskutoční 14. septembra 2018 na Námestí nákupného centra Eurovea v Bratislave, od 8.30 do 17.30 hod. Zoznam všetkých stánkov, ako aj ďalšie informácie o Vedeckom veľtrhu nájdete na webovej stránke www.vedeckyveltrh.sk alebo na FB profile podujatia.

Organizátorom podujatia je Veda nás baví n. o. v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v BratislaveSlovenskou technickou univerzitou v Bratislave.

 

Zdroj: www.vedeckyveltrh.sk, FB/Vedecký veľtrh

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Podujatia
festival|Vedecký veľtrh 2018
14. sep. 2018 08.00 hod.
Články
Vedci sú tu pre nás
18. sep. 2018
Hore
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
TVT 2018 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Ľudské telo má vlastné obranné mechanizmy chrániace organizmus pred voľnými radikálmi.
Zistite viac