Dievčatá patria do IT


Dievčatá patria do IT

Informatika nie je geneticky spojená s mužmi. Dievčatá sú skvelé v IT a my ich potrebujeme viac.

Za väčšie zastúpenie žien v IT bojuje Aj Ty v IT. Lokálny projekt FIIT STU sa postupne rozšíril po celom Slovensku a už tretí rok oslovuje dievčatá na stredných školách.

Formou workshopov, stretnutí, mentoringových aktivít, poskytovaním informácií im ukazuje, čo vlastne robia informatici, a prečo je IT odvetvie skvelé aj pre ne. Reakcie dievčat i samotných pedagógov na tieto aktivity sú pozitívne, nakoľko umožňujú dievčatám spoznať oblasť, ktorá je v spoločnosti a zároveň na stredných školách považovaná za typicky mužskú.

 

Ako funguje Aj Ty v IT?

Aj ty v ITPripravované akcie komunikujeme na webovej stránke www.ajtyvit.sk či na facebookovej stránke. Oslovujeme priamo stredné školy a dievčatá, ktoré sa už aktivít zúčastnili, zároveň však reagujeme na dopyt zo strany škôl, ktoré nás žiadajú o zorganizovanie konkrétneho workshopu či stretnutia. Presúvame sa v rámci celého Slovenska, nakoľko všade sú dievčatá skvelé a každej chceme umožniť kontakt s IT svetom. Výsledky aktivít sa dostavili pomerne rýchlo – počas dvoch rokov vzrástol počet študentiek FIIT STU z 3 % na 10 %. Spoluprácu rozbiehame aj s Technickou univerzitou v Košiciach a Fakultou riadenia Žilinskej univerzity.

 

Naše aktivity podporil tiež projekt PopVaT, ktorého cieľom bolo popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustrácie: Aj ty v IT; NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
TVT2020 súťaže
Quark_9/2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Do genetickej výbavy GMO kukurice bol vnesený Bt gén z baktérie Bacillus thuringiensis.
Zistite viac