Dievčatá patria do IT


Dievčatá patria do IT

Informatika nie je geneticky spojená s mužmi. Dievčatá sú skvelé v IT a my ich potrebujeme viac.

Za väčšie zastúpenie žien v IT bojuje Aj Ty v IT. Lokálny projekt FIIT STU sa postupne rozšíril po celom Slovensku a už tretí rok oslovuje dievčatá na stredných školách.

Formou workshopov, stretnutí, mentoringových aktivít, poskytovaním informácií im ukazuje, čo vlastne robia informatici, a prečo je IT odvetvie skvelé aj pre ne. Reakcie dievčat i samotných pedagógov na tieto aktivity sú pozitívne, nakoľko umožňujú dievčatám spoznať oblasť, ktorá je v spoločnosti a zároveň na stredných školách považovaná za typicky mužskú.

 

Ako funguje Aj Ty v IT?

Aj ty v ITPripravované akcie komunikujeme na webovej stránke www.ajtyvit.sk či na facebookovej stránke. Oslovujeme priamo stredné školy a dievčatá, ktoré sa už aktivít zúčastnili, zároveň však reagujeme na dopyt zo strany škôl, ktoré nás žiadajú o zorganizovanie konkrétneho workshopu či stretnutia. Presúvame sa v rámci celého Slovenska, nakoľko všade sú dievčatá skvelé a každej chceme umožniť kontakt s IT svetom. Výsledky aktivít sa dostavili pomerne rýchlo – počas dvoch rokov vzrástol počet študentiek FIIT STU z 3 % na 10 %. Spoluprácu rozbiehame aj s Technickou univerzitou v Košiciach a Fakultou riadenia Žilinskej univerzity.

 

Naše aktivity podporil tiež projekt PopVaT, ktorého cieľom bolo popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustrácie: Aj ty v IT; NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
28. október 1918 je dátum, ktorý Čechom a Slovákom priniesol prvý spoločný štát.
Zistite viac