Devín v Praveku

09. apr. 2015 • Humanitné vedy

Devín v Praveku

Na hrade Devín otvárame novú výstavu Devín v praveku – 9. 4. 2015 o 16:00. Výstava bude aktuálne nainštalovaná dve turistické sezóny a potrvá do októbra 2016. Vystavených je takmer 400 predmetov z archeologických nálezov. Autorka výstavy, Mgr. Katarína Harmadyová, PhD. upozorňuje na význam Devína z hľadiska zastúpenia kultúr a obyvateľstva, ktoré tu od nepamäti žilo. Strategicky významná poloha Devína umožňovala osídlenie človekom už v praveku.

Unikátnosť projektu vidíme nielen v popise dôb: neolit, eneolit, bronzová doba, staršia doba bronzová, stredná doba bronzová, mladšia doba bronzová, neskorá doba bronzová, staršia doba železná, ale najmä v možnosti porovnávať vyspelosť ľudí v jednotlivých historických obdobiach. Ich pokroky v ťažení a využívaní kovov so základmi metalurgie ako aj celkovú zmenu spôsobu života. Zaujímavé je sledovať jednotlivé kultúry v rámci historických dôb a ich rozlíšenie najmä pomocou keramiky – výzdoby, zdokonaľovaním pracovných, hlavne poľnohospodárskych nástrojov, ale aj tvorby šperkov a pod.

Výstava najmä laickej verejnosti ako aj školskej mládeži rozšíri poznatky a usmerní predstavy ako žil človek niekoľko tisícročí pred našim letopočtom. Pravek zahŕňa pomerne dlhé obdobie a výstava sa zameriava na toto obdobie v súvislosti s archeologickými nálezmi na hrade Devíne. Poukazuje na značne vyspelých ľudí v uvedených dobách, ktorí už žili usadlým spôsobom života. Vitajte v praveku.

 

Bližšie informácie:

PhDr. Beáta Husová

 

Zdroj: Tlačová správa MMB

Foto: Plastika hlineného koníka, staršia železná doba, zo zbierok MMB

Uverejnila: BK

Súvisiace:

Tlačové správy
Devín v Praveku
09. apr. 2015
Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Íl je hornina, ktorej hlavnou zložkou sú ílové minerály.
Zistite viac