Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo všetko môžete do konca zimy vidieť na nočnej oblohe?

VEDA NA DOSAH

Malým ďalekohľadom sa bude dať pozorovať kométa 141P/Machholz 2 aj planéta Merkúr.

Ilustrácia nočnej oblohy nad lesom. Zdroj: iStockphoto.com

Kométa 141P/Machholz 2 bola na oblohe viditeľná už počas decembra 2020.

„Je to periodická kométa Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. Bola objavená v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Je jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná bude od začiatku roka do konca januára, kedy bude pozorovateľná až 4 hodiny večer po západe slnka. Viditeľná bude nízko nad južným obzorom v súhvezdiach Vodnára a Veľryby,” vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

„Dokonca ani slávnemu Mikulášovi Kopernikovi sa to nikdy nepodarilo. Pri svojom obehu okolo Slnka vo vnútri dráhy Zeme sa Merkúr nikdy nevzdiali od Slnka viac ako 28 uhlových stupňov. Aj pri tejto konfigurácii, ktorej hovoríme najväčšia elongácia, sa nachádza nízko nad obzorom v slnkom prežiarenom súmraku.”

Najlepšie podmienky na pozorovanie Merkúra sú na rovníku.

„So vzďaľovaním sa od rovníka zviera ekliptika (v blízkosti ktorej sa Merkúr pohybuje) stále menší uhol s horizontom a podmienky na pozorovanie sa zhoršujú. Na území Slovenska so zemepisnou šírkou 48 až 49 stupňov sú podmienky hraničné, no za dobrých poveternostných podmienok je Merkúr pozorovateľný,” dodal astronóm.

Najviditeľnejší by mal byť Merkúr 24. januára 2021 a ešte pár dní po tomto dátume.

„Vo večernom súmraku bude zapadať až 1,5 hodiny po západe slnka. Podobne dobrá poloha na jeho pozorovanie sa zopakuje približne 6. marca, kedy bude viditeľný ráno pred východom slnka,” spresnil Ján Svoreň.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky