Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete vo februárovom Quarku

VEDA NA DOSAH

Titulka februároveho Quark-u 2016

Quark – magazín o vede a technike aj vo februári čitateľom prináša poznatky o najnovších úspechoch a zaujímavostiach z oblasti vedy a techniky.

Obdivuhodné plody a semená rastlín

Ľudia oddávna využívajú dary prírody, medzi ktorými nechýbajú rastliny, ich plody a semená. Okrem pôvodnej semenározmnožovacej úlohy slúžia napríklad aj ako zdroj obživy, potrava pre zvieratá, liečivá, materiál na predmety dennej potreby, ale aj na rozmanité ozdobné doplnky tela, odevov, obydlí a záhrad. Ozdobné predmety aj v súčasnosti odzrkadľujú nielen potreby človeka, ale tiež duševný a duchovný svet tvorcov a ich nositeľov. Aj v prípade plodov a semien vyšších rastlín dosahuje nespočítateľné variácie. Napríklad pôvabné semená klokoča sa využívajú oddávna. Už Kelti považovali klokoč za hodný úcty, vysádzali ho na kultové či posvätné miesta, mohyly a v blízkosti pohrebísk.

 

Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o poznatkoch z vedy a techniky. Okrem iných článkov aj o filme na meranie prúdu krvi, o možnostiach vyrábať energiu v Afrike z odpadu, o digitálnych slnečných hodinách, o tímovej práci tučniakov, o nových chemických prvkoch, o molekulárnych hodinách, o robotoch – informátoroch na letisku.

Rubriky venované digitálnym a informačným technológiám prinášajú horúce informácie z výstavy o spotrebnej elektronike v Las Vegas, o nových možnostiach nakupovania s využitím rádiového čipu RFID a o výhodách technológie elektroluminiscenčných (priehľadných) displejov.

Tomáš ŽáčekRozhovor s mladým slovenským architektom Tomášom Žáčekom z architektonického štúdia Nice architects o unikátnom koncepte mobilného a zároveň ekologického domu s názvom Ecocapsule. Ich unikátny projekt pôsobí trochu futuristicky, ale nie to mu zabezpečilo obrovský úspech po celom svete. Viac sa dozviete z rozhovoru vo februárovom čísle Quarku.

Astronómia – Astronómovia pracujúci s ďalekohľadom VLT (Very Large Telescope) na Cerro Paranal v Čile objavili doteraz najjasnejšiu galaxiu v mladom vesmíre a zároveň priniesli dôkazy, že by sa v nej mohli nachádzať hviezdy prvej generácie. Boli to obrovské a mimoriadne horúce hviezdy, do dvoch miliónov rokov však explodovali ako supernovy.

Príroda – Plazy v znamení rýb, článok o vodných náprotivkoch dinosaurov avšak v žiadnom prípade nie o zástupcoch toho istého rodinného klanu. Aj druhý materiál – Miznúca vzácnosť, je o vodných živočíchoch, vzácnej rybe, ktorej osud v Štrbskom Plese je už zrejme spečatený.

Pýtame sa odborníkovMusíme sa ešte vždy báť azbestu? Azbest je stará a možno už aj trocha ošúchaná téma. Z času na čas sa však stanú udalosti, ktoré nám pripomenú, že je témou naďalej aktuálnou. Na Slovensku bol poslednou takouto udalosťou neslávny koniec hotela Junior v Jasnej pod Chopkom.

Doprava – Cestný detektor lži, je hlavnou témou tejto rubriky. Ide o neinvazívnu metódu, ktorú vyvinuli v Rosatome. Hlavnú prácu odvádza radiačný žiarič a kontroluje stav povrchu vozovky. Kvalitu ciest možno takto merať za dennej prevádzky.

Spektrum – prináša informácieo umelom ostrove, ktorý bude slúžiť ako zásobník energie, tiež o tom, že v Nemecku sa najviac blýska v Cottbuse, o robotoch, ktoré pomáhajú deťom pri výučbe jazyka a o tom ako vedci naučili počítače učiť sa.

Technické stavby – v USA konečne začali budovať železničnú trať pre rýchlovlaky a v Kazachstane plánujú postaviť veľký obytný dom so zjazdovkou.

Veda v centre – medzi najzaujímavejšie februárové akcie Centra vedecko-technických informácií SR patrí vedecká kaviareň, ktorej témou bude Progresívna liečba cukrovky a tiež vedecká cukráreň, v ktorej sa dozviete, že nielen soľ ale aj voda je nad zlato.

Mladí a veda – Môj dom, váš dobrý pocit, Stromy ako liek a cez Smartfón ku zdraviu sú tri základné témy, v ktorých sa dozviete o práci a výskumoch našich mladých vedcov.

Klub tvorivosti – mapujeme v ňom cestu k poznaniu nášho významného fyzika, profesora Dionýza Ilkoviča.

Okienko do histórie techniky, Osobnosti vedy – keď niečo vyzerá veľmi podobne, nemusí to byť to isté, dva rôzne prístroje v dvoch takmer rovnakých škatuliach nájdete v Okienku do histórie techniky. V rubrike Osobnosti vedy vám predstavujeme hurbanovského hvezdára Miklósa Konkoly-Thegeho.

Aerobik pre mozgové bunky aj Test – o tom ako poznáte Čínu.

 

Samostatné články:

Odhaľovanie kozmickej minulosti – Americká kozmická agentúra NASA vyšle v septembri kozmickú loď, misia dostala názov OSIRIS-REx, k asteroidu Bennu. Jej cieľom je získať údaje o tom, ako sa formovali planéty a ako vznikol život.

Svet mikróbov – všetky organizmy majú v prírodnom kolobehu svoje miesto. Jednotlivé ekosystémy sú v ňom navzájom prepojené, každý organizmus si plní svoju úlohu, aby sa život na Zemi mohol rozvíjať. Baktérie hrajú kľúčovú úlohu v evolúcii a život človeka je s nimi nerozlučne spätý.

ipolytarnocSkamenelé stopy života – veľké množstvo informácií z praveku nám okrem zachovalých skamenelín poskytujú aj skamenelé stopy. Veda špecializujúca sa na skúmanie takýchto stôp je súčasťou paleontológie a nazýva sa ichnológia. Dopĺňa naše poznanie o mnohé záhady minulosti Zeme a histórie života.

 

Na záver čísla:

Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 2/2016).

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky