Čo nájdete v septembrovom Quarku 2018

01. sep. 2018 • Iný

Čo nájdete v septembrovom Quarku 2018

Hlavnou témou septembrového čísla Quarku je stredoveká medicína. Dozviete sa aký bol stredoveký ideál lekára, ako komunikoval s pacientom a aké vedomostné kritériá mal spĺňať. Absolventi univerzitných lekárskych štúdií pôsobili vo väčších mestách a na dvoroch svetských či cirkevných hodnostárov. Obvykle zastávali aj niektorý z cirkevných úradov v kapitulách či farnostiach. 

Podľa vyšehradského prepošta Albíka z Uničova (†1427), osobného lekára českých kráľov Václava IV. a Žigmunda Luxemburského, sa mal lekár venovať štúdiu významných lekárskych spisov, byť všestranne vzdelaný nielen v medicíne, ale aj v práve a teológii, a mal ustavične získavať nové skúsenosti. Kým sa však medik zaradil k váženým a honorovaným doktorom medicíny, strávil v školských laviciach približne osem až desať rokov. Pred štúdiom medicíny obvykle navštevoval fakultu slobodných umení, vďaka ktorej vo svojej praxi využil najmä vedomosti z latinčiny, rétoriky a astronómie/astrológie. Až po absolvovaní bakalariátu alebo získaní titulu magistra slobodných umení nastúpil na fakultu medicíny, kde počúval lektúry o chorobách postihujúcich jednotlivé časti tela od hlavy až po päty.

Najlepšia v histórii – po päťdesiatich rokoch sa medzinárodná chemická olympiáda v júli tohto roku vrátila tam, kde sa konal jej prvý ročník, na Slovensko a do Česka. O chemických olympiádach a ich význame pre talentovanú mládež sa rozprávame s chemikom Martinom Putalom. Správu o výsledkoch 50. ročníka Medzinárodnej chemickej olympiády nájdete aj v rubrike Mladí a veda.

Minifabrika v kontajneri – automatizovaná výrobná linka v kontajneri, ktorý možno prevážať na plošinových prívesoch či návesoch, umožňuje rýchlo vyrobiť produkty potrebné v nemocnici. Základnou myšlienkou, ktorou sa pri vývoji tejto prenosnej fabriky technici riadili, bolo dosiahnuť, aby sa požadovaný výrobok vyrábal čo najbližšie ku konečnému odberateľovi.

Cestovanie v priamom prenose – vďaka družiciam a špecializovaným systémom sledovania dopravných prostriedkov, napríklad lietadiel, lodí a vlakov, môžeme pozorovať aktuálne polohy jednotlivých dopravných prostriedkov a získavať užitočné informácie o ich prejdenej trase a plánovanom smere pohybu.

Nehoriace drevo, neosvetlia tmavú hmotu, zahubila ich lenivosť, šváb opravár, prežijú otepľovanie?, rekordérka v dozrievaní, múdra kamera, to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. O priateľskom mobile, neviditeľných načúvadlách a bezdrôtových slúchadlách sa dočítate v ďalšom článku, ide o produkty digitálnych technológií určené seniorom. Nové digitálne technológie sa uplatňujú aj v doprave. E-skúter, ktorý sa stane aj spoločníkom svojho majiteľa bude čoskoro realitou. September je aj čas dozrievania hrozna. To platí aj pre severné Portugalsko, kde sa pestuje a pripravuje perla svetových vín – portské. Existuje piata prírodná sila? Odpoveď na túto otázku môžu dať astronómovia štúdiom vesmíru. Prelom v poznaní by mala priniesť nová generácia teleskopov. Bažant poľný sa hojne vyskytuje na našich poliach hlavne v nížinách a v stredných polohách, jeho pôvodným domovom je však Ázia. Pšenica patrí medzi plodiny, ktoré ľudstvo pestuje už niekoľko tisícročí. Podľa niektorých lekárov a odborníkov na zdravú výživu však potraviny z pšenice poškodzujú naše fyzické i psychické zdravie. Chorobou najmä starších ľudí je demencia. Jednou z jej foriem je aj Alzheimerova choroba. Lekári o nej už vedia veľa, ako však preniesť poznatky z výskumných ústavov do praxe? Čo sú prstence okolo asteroidov? Tvoria ich ľadové častice a sú buď zbytkom mesiacov, ktoré sa k planéte dostali priveľmi blízko a slapové sily ich roztrhali, alebo sú zbytkami po materiáli, z ktorého sa sformovala samotná planéta. V európskej časti Turecka sa stavia niekoľko megastavieb. Najvýznamnejšie z nich sú nový kanál medzi Marmarským a Čiernym morom a letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším na svete. K nim možno pridať aj už dokončený tretí most cez Bospor. Najnovšie výskumy ukazujú, že známy komplex pamiatok z mladšej doby kamennej – Stonehenge v Anglicku, neslúžil len okolitým obyvateľom. Gravitácia je dobre známa aj matematicky popísaná sila, jej zdroj však stále zostáva záhadou. A čo by sa stalo, keby sa gravitácia stratila? Samozrejme aj v septembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých matematických úlohách.

 

Výber článkov v septembrovom čísle časopisu Quark

Vtedy v stredoveku

Povolanie lekára patrí odjakživa medzi najťažšie a najzodpovednejšie. Aký bol stredoveký ideál lekára, spôsob jeho komunikácie s pacientom a aké vedomostné kritériá mal spĺňať?

ilustračné foto: operácia lebky

Aby som ťa lepšie počula

Technologické pomôcky by nemali slúžiť iba mladým. V oblasti zdravia a sociálneho kontaktu seniorov je veľký priestor na využitie rôznych produktov zlepšujúcich kvalitu života.

Zo skútra spoločník

Elektrické skútre sú skvelým dopravným prostriedkom najmä v zaľudnených veľkomestách. Vývoj však ukazuje, že mať len e-skúter, na ktorom sa dá iba voziť, začína byť málo.

Skvost z údolia Douro

Prelom augusta a septembra sa nesie v znamení vinobrania. Najmä v septembri sa tak deje aj na severe Portugalska, kde vzniká jedna z periel sveta vín – portské.

Najlepšia v histórii

O chemických olympiádach, najmä o tej poslednej, ktorá sa konala v Bratislave a v Prahe, a o ich význame pre talentovanú mládež sa rozprávame s chemikom Martinom Putalom.

Existuje piata sila?

Vo vesmíre existujú efekty, ktoré sa nedajú vysvetliť štyrmi známymi silami. Nedávny pokus o lepšie porozumenie podstaty tmavej hmoty výrazne obmedzil pôsobenie možnej piatej sily.

Rytier s ostrohami

Bažant obyčajný (Phasianus colchicus) je našou významnou poľovnou zverou, aj keď v našej prírode nie je pôvodným druhom. Do Európy ho z Ázie už v staroveku priviezli Rimania.

Príbeh pšenice

Pšenica patrí medzi staré plodiny. Názory na jej konzumáciu a využívanie v modernej kuchyni sa začínajú uberať jedným smerom, a ten nie je pre pšenicu práve priaznivý.

Neviditeľný nepriateľ

Keď v roku 1906 publikoval Alois Alzheimer článok o pacientke Auguste D., akiste netušil, že raz prepožičia svoje priezvisko ochoreniu, ktoré bude strašiť ľudí v treťom miléniu.

Čo sú prstence okolo asteroidov?

Postupné pozorovania a dynamické práce ukázali, že prstence okolo Saturnu, ale aj okolo asteroidov sa skladajú z nespočetných ľadových častíc s veľkosťou od centimetrov po metre.

Cestovanie v priamom prenose

Vďaka družiciam a iným systémom sledovania dopravných prostriedkov, napríklad lietadiel, lodí a vlakov, môžeme pozorovať aktuálne polohy jednotlivých dopravných prostriedkov.

Minifabrika v kontajneri

Automatizovaná výrobná linka v kontajneri, ktorý možno prevážať na plošinových prívesoch či návesoch, umožňuje rýchlo vyrobiť produkty potrebné v nemocnici.

Megaprojekty pri Bospore

V európskej časti Turecka sú rozostavané veľké stavby – nový kanál medzi Marmarským a Čiernym morom a letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším na svete.

Stonehenge bol aj pre cudzincov

Časť ľudí, ktorých pozostatky sa našli v známom rituálnom komplexe Stonehenge na juhu stredného Anglicka, pochádzala z Walesu. Tak ako tamojšie kamenné menhiry.

Lekár a meteorológ

V týchto dňoch si pripomíname 140 rokov od smrti významného Slováka, špecialistu na choleru a znalca počasia, MUDr. PhDr. Pavla Olexíka.

 

Autor: Redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Uverejnila: VČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 09/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Články
Hore
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
TVT 2018 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Kultúrne dedičstvo zahŕňa zdroje z minulosti v rôznych formách a aspektoch.
Zistite viac