Čo nájdete v augustovom Quarku 2016

01. aug. 2016 • Iný

Čo nájdete v augustovom Quarku 2016

Hlavnou témou augustového Quarku sú stavby Herodesa Veľkého. Z množstva jeho stavieb vynikajú najmä štyri – stavba na Chrámovej hore v Jeruzaleme, pevnosť Masada, prístav v Cézarei a pevnosť Herodium. V článku sa na tieto stavby pozrime z hľadiska technických i architektonických unikátov a zaujímavostí.

O jednej z najväčších záhad modernej astrofyziky, o časticiach ultravysokých energií, hovoríme s RNDr. Pavlom Bobíkom, PhD. So svojimi kolegami z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach sa podieľa na experimente, ktorý by mal túto záhadu vyriešiť.

V augustovom Quarku sa tiež oboznámite s desiatimi najzaujímavejšími objavmi unikátnych druhov živočíchov alebo rastlín v roku 2015. Do desiatky tých najvýznamnejších sa v aktuálnom ročníku dostal napríklad pleistocénny predok človeka, ryba nosiaca baterku, obria mäsožravá rastlina či strom so zvláštnym spôsobom opeľovania kvetov.

Moderné, automaticky overovateľné doklady sú bezpečnejšie z pohľadu zabezpečenia proti falšovaniu aj z pohľadu ochrany údajov a bezpečné je tiež využívanie týchto dokladov pre používateľa. Dočítate sa o nich v článku Keď je kľúčom tvár.

 

Z obsahu augustového Quarku vyberáme:

Príčina extrémnych búrok

Prívalové dažde a katastrofické záplavy možno spôsobuje planetárna vlnová rezonancia. Ide o prírodný jav, ktorý dokáže radikálne zmeniť cirkuláciu vzduchu nad oceánmi.

Fregatky lietajú aj dva mesiace

Priam neuveriteľne dlho vydržia vo vzduchu fregatky. Na dosiahnutie výšok až do 4 000 metrov využívajú pri svojom lete stúpavé prúdy a zopár minút si pritom aj pospia.

Stavby Herodesa Veľkého

Herodesa Veľkého poznáme nielen ako biblického vraha nemluvniatok, ale najmä ako jedného z najväčších staviteľov v histórii.

Chrámová hora

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie

Olympijské hry na svoje zabezpečenie potrebujú bezpečnú, odolnú a spoľahlivú infraštruktúru. V Riu sa prvýkrát časť informačného systému olympiády umiestni v cloude.

Keď je kľúčom tvár

Biometrické pasy fungujú na princípe rozpoznávania tváre – porovnávajú niektoré znaky a vyhodnocujú totožnosť. Biometria tváre sa presnosťou vyrovná odtlačkom prstov.

Záhada ultraenergetických častíc

O jednej z najväčších záhad modernej astrofyziky, o časticiach s ultravysokou energiou, hovoríme s RNDr. Pavlom Bobíkom z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

Aj Makemake má mesiac!

Pri prenikaní k okrajom Slnečnej sústavy Hubblov kozmický ďalekohľad spozoroval malý tmavý mesiac obiehajúci okolo Makemake, druhej najjasnejšej ľadovej trpasličej planéty.

10 × NAJ za rok 2015

Oboznámte sa s desiatimi najzaujímavejšími objavmi unikátnych druhov živočíchov alebo rastlín v roku 2015.

Sirdavidia solannona, Foto: Thomas Couvreur

Miniatúrny predátor

Mikroskopický svet ukrýva veľa tajomstiev, ktoré čakajú na odhalenie. Neviditeľné jednobunkové organizmy majú veľa spoločného s inteligentnými morskými predátormi.

Formula 1 vo vzduchu

Najrýchlejšie motoristické preteky na planéte, tzv. letecká Formula 1 – Red Bull Air Race World Championship pokračuje aj v tomto roku, pretekári lietajú rýchlosťou 370 km/h.

Nadzvuková hyperslučka

Superrýchla medzimestská doprava – hyperloop má prepravovať cestujúcich rýchlosťou až 1 200 km/h. Možno bude aj medzi Bratislavou a Viedňou.

Štvrtý stav vody

Voda je najznámejšou zlúčeninou na Zemi, napriek tomu vedci objavili jej ďalšie skupenstvo, v ktorom sa prejavujú tzv. tunelovacie vlastnosti.

Mlyny v Kvačianskej doline

Vodné mlyny v Kvačianskej doline sú známou a vyhľadávanou turistickou atrakciou. Nájdete ich v jednej z najmalebnejších slovenských dolín kaňonového charakteru.

Atómová batéria

Batéria, ktorej kapacita klesá len veľmi pomaly a vydrží aj desaťročia, by bola skutočným technologickým prelomom. Už to nie je nápad zo sveta sci-fi.

Francúzska pevnosť Hackenberg

Pevnosť Hackenberg, jedna z najväčších v Maginotovej línii, bola sebestačná jednotka, schopná existovať krátky čas aj bez kontaktu s vonkajším svetom.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2016).

Uverejnila: ZVČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
QUARK
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Prechod VK na VND - jeseň
výtvarná súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Publikácie Veda v CENTRE
kúpa časopisov jún 2016
fotografická súťaž TVT 2019
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Agrofilm 2019
Zaujímavosti vo vede
Aj dnes asi 80 percent svetovej populácie používa rastliny ako primárny zdroj liečivých prostriedkov
Zistite viac