Cena EÚ za literatúru putuje tento rok aj na Slovensko

16. apr. 2015 • Filologické vedy

Cena EÚ za literatúru putuje tento rok aj na Slovensko

Európska komisia oznámila tohtoročných výhercov Ceny Európskej únie za literatúru. Oficiálne vyhlásenie sa uskutočnilo 14. apríla 2015 počas otváracieho ceremoniálu Londýnskeho knižného veľtrhu. Skvelou správou je, že medzi 12 víťazmi je aj slovenská spisovateľka Svetlana Žuchová vďaka svojej knihe Obrazy zo života M. (Marenčin PT, 2013).


Cena Európskej únie za literatúru oceňuje najlepších vychádzajúcich a talentovaných autorov v Európe.


Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pri tejto príležitosti uviedol: „Úspech Svetlany Žuchovej dokazuje, že aj v literatúre vie Slovensko uspieť vo vyspelej európskej konkurencii. Naša súčasná literatúra má výrazné talenty a ja verím, že takéto prestížne európske ocenenie inšpiruje verejnosť, aby sme ich vedeli oceniť aj doma“.


Autorov na ocenenie navrhuje vybraná národná porota. Každý z ocenených získa finančnú odmenu, ale najmä vynikajúcu príležitosť zviditeľniť sa na medzinárodnej úrovni. Títo spisovatelia majú rovnako príležitosť uchádzať sa o granty na preklad svojich diel do niekoľkých európskych jazykov.


Tento rok boli okrem Svetlany Žuchovej ocenení aj ďalší autori a to: Carolina Schutti (Rakúsko), Luka Bekavac (Chorvátsko), Gaëlle Josse (Francúzsko), Edina Szvoren (Maďarsko), Donal Ryan (Írsko), Lorenzo Amurri (Taliansko), Undinė Radzevičiūtė (Litva), Ida Hegazi Høyer (Nórsko), Magdalena Parys (Poľsko), David Machado (Portugalsko) a Sara Stridsberg (Švédsko).


Cenu si ocenení prevezmú počas galavečera, ktorý sa uskutoční v 23. júna 2015 v Bruseli, za prítomnosti európskeho komisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa a členov Európskeho parlamentu.

Zdroj: Európska komisia

Uverejnila: BK

Hore
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Veda v Centre
Quark 25 rokov
Bratislavská vedecká cukráreň
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Česká kráľovná Konštancia Uhorská nechala pred r. 1240 postaviť hrad známy pod menom Červený Kameň.
Zistite viac