Biomateriálmi chcú nahradiť titánové protézy


Biomateriálmi chcú nahradiť titánové protézy

Festival vedy a techniky AMAVET priniesol aj tento rok množstvo zaujímavých študentských prác, ktoré raz možno zmenia kvalitu nášho života a posunú ju na vyššiu úroveň. Príkladom je Miriam Feretová a Samuel Smoter, ktorí podobne ako uplynulý rok, aj v roku 2018 budú reprezentovať Slovensko na Intel ISEF 2018, čo je najprestížnejšia svetová súťaž projektov stredoškolských vedeckých prác, ktorá sa koná v Pittsburgu v USA. Postupujú vďaka projektu „Testovanie cytotoxicity biomateriálov z PEEKu na mezenchýmových tukových kmeňových bunkách“.

Obaja zhodne tvrdia, že sa nikdy netreba vzdávať, aj keď sa zdá, že neúspešných pokusov je príliš veľa. Mirku a Sama sme oslovili na rozhovor.

M. HUCÁKOVÁ: Čomu ste sa venovali vo svojej práci v uplynulých mesiacoch, samozrejme popri plnení školských povinností ?

MIRIAM A SAMUEL: Skúmali sme biomateriály a kultivovali sme mezenchýmové kmeňové tukové bunky a skúmali sme, aký majú vplyv práve tieto materiály po extrúzii, teda výrobným procesom vodou pre kultiváciu týchto buniek. Zistili sme, že žiadny z pozorovaných biomateriálov nie je toxický. Keďže mala táto metóda zároveň vyššiu životnosť ako tomu bolo pri vzorke bez použitia biomateriálu, mohla by byť použitá ako náhrada súčasných kovových materiálov v medicíne. V tomto prípade ide určite o lacnejšiu metódu, keďže napríklad takáto endoprotéza by stála okolo 100 eur. Bežné endoprotézy z titánu stoja okolo 2 000 eur, čiže je to lacnejšia metóda, je efektívnejšia a je to materiál, ktorý je dostupný a nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky pre organizmus.

M. H.: Aké materiály sa v súčasnosti v medicíne používajú? Prečo Vás zaujalo skúmať práve zloženie týchto materiálov, ktoré sa využívajú v medicíne?

MIRIAM A SAMUEL: Náhrady, ktoré sa teraz vo väčšine prípadov používajú, sú z titánu, teda z kovu. Avšak zistilo sa, že postupom času má tento kov negatívny účinok na ľudské zdravie, keďže v okolí titánu začne postupne odumierať tkanivo. No a tento typ sa v súčasnosti v medicíne používa len na miestach, ako medzistavcové platničky, alebo lebkové defekty, keď sú neohybné. A my by sme práve touto extrúziou, alebo týmto výrobným procesom, ktorý má dobré vlastnosti, chceli tento typ materiálu využiť napríklad už aj v ortopédií a tým pádom, že je vodeodolný, teda má hydrofóbne vlastnosti, tak v blízkej budúcnosti ho plánujeme poťahovať nejakou prírodnou látkou. Takáto látka by vodeodolné vlastnosti eliminovala, a tým pádom by to telo prijalo ako váš vlastný materiál, vlastné tkanivo, keďže mezenchymálne kmeňové tukové bunky pomáhajú biomateriálu a telu, aby to bolo lepšie pre ľudský organizmus.

Miriam a Samuel počas finále Festivalu vedy a techniky

M. H.: Vy ste na Festivale vedy a techniky AMAVET uspeli aj v uplynulom roku. Akej téme ste sa venovali? Išlo o niečo úplne iné, alebo sa tá téma stala základom aj pre toto vaše súčasné bádanie v oblasti medicíny?

MIRIAM A SAMUEL: Minulý rok sme sa viac venovali oblasti biológie a skúmali sme kliešte, konkrétne využitie prchavých silíc ako repelentov, ako prírodných látok na ochranu proti kliešťom. Tento rok sme trošku premostili do medicíny a konkrétne k nahradzovaniu súčasných materiálov biomateriálmi.

M. H.: Už teraz máte v hlave s čím sa na festival prihlásite na budúci rok?

MIRIAM A SAMUEL: Budúci rok je náš maturitný a asi sa budeme sústrediť na prijímacie konanie na medicínu, keďže obaja chceme pokračovať na výške, takže toto je asi posledný rok, čo sme na festivale. Budúci rok určite prídeme pozrieť a podporiť mladých vedátorov a chceli by sme sa zúčastniť aj ako dobrovoľníci na tomto podujatí, ale tento rok je pre nás už asi taký finálny.

M. H.: Pri štúdiu na vysokej škole sa vám obidvom otvoria ďalšie možnosti, ako sa zapájať do rôznych súťaží a verím, že budete opäť reprezentovať krajinu aj v zahraničí. Čo by ste odkázali všetkým mladým, ktorí možno tento rok na festivale neuspeli, ale už premýšľajú, že by sa aj tak zapojili znova?

MIRIAM A SAMUEL: Robte hlavne to, čo vás baví, čo vás zaujíma, venujte sa vede, lebo to je niečo úchvatné, niečo, čo má naozaj v budúcnosti zmysel. Dôležité je nebáť sa ozvať, lebo bez toho to nejde. My sme napríklad tiež začínali s tým, že sme prvé roky nepostúpili, stále sa však zlepšujete krôčik po kroku a vlastne aj keď nepríde ten úspech napríklad na prvý, druhý, alebo tretíkrát, hlavne to robte preto, že vás to baví a má to zmysel, nie preto, že chcete vyhrať.

M. H.: Ďakujeme pekne za rozhovor a želáme veľa úspechov pri štúdiu, ale najmä pri vašom vedeckom bádaní.

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto. Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Učenie nás môže baviť, no potrebná je k tomu vnútorná motivácia.
Zistite viac