Bicykle po novom

20. mar. 2018 • Technické vedy

Bicykle po novom

História bicyklov na elektrický pohon siaha do druhej polovice 19. storočia. Záujem verejnosti o elektrobicykle však vzrástol až s najnovším vývojom elektromotorov, batérií a elektroniky. S inovatívnymi návrhmi prichádzajú aj vývojári zo Slovenska.

Elektrobicykel sa stáva súčasťou dopravy, zábavy a športu. Predpokladá sa, že v krátkej budúcnosti bicykle na elektrický pohon významne ovplyvnia riešenia dopravy pre svoju jednoduchosť, ekologickosť a podporu zdravého životného štýlu. V poslednom čase sa presadzujú najmä bicykle s tzv. asistovaným elektrickým pohonom, teda s pohonom, ktorý pomáha cyklistovi len v prípade, keď pedáluje. Kombinuje tak vlastnú silu so silou elektromotora. Veľkosť pomoci sa môže regulovať z riadidiel počas jazdy.

Pre mladších aj starších

Asistovaný elektrický pohon, jeho jednoduchá regulácia, zvyšujúca sa kvalita vybavenia – motory s vyšším výkonom, batérie s vyššou kapacitou a nižšou váhou – pri relatívne nízkej cene robia elektrobicykel ideálnym dopravným prostriedkom pre každého. Ak sa ešte nedávno cena elektrobicyklov pohybovala na úrovni 4 000 eur, v súčasnosti ich už kúpite aj za 1 000 eur. Samozrejme, pri technicky dokonalejších modeloch treba počítať s vyššou cenou. Tá je však podstatne nižšia, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, a kvalitný elektrobicykel už má aj prijateľnú hmotnosť – väčšinou do 20 kg. To umožňuje fanúšikom pohybu v prírode väčšiu priechodnosť v teréne a dlhšie vychádzky aj s náročnejším prevýšením.

RH-bike, bicykel s inovatívnym elektropohonom, ktorý navrhol a skonštruoval Ing. Jezdný z Košíc. Ráfik zadného kolesa s elektromagnetmi slúži ako rotor a časť oblúka na vidlici kolesa ako stator elektromotora. /RH-Bike/

V rodine, kde je výkonný cyklista, môže byť e-bicykel vhodným doplnkom pre menej výkonných členov rodiny, ktorí mu takto budú na spoločných výletoch ľahšie stíhať. Celá rodina si tak môže dopriať dlhšie cyklovýlety  v náročnejšom teréne. Fanúšikmi bicyklov s elektrickým pohonom sa stávajú aj dôchodcovia, ktorí si chcú predĺžiť svoj aktívny vek. Elektrobicykle ako vhodný a ekologický dopravný prostriedok umožňujú každému z nás vyraziť do prebúdzajúcej sa jarnej prírody. Ich využívanie podporuje aj rastúca sieť dobíjacích staníc batérií a servisných miest pre cyklistov. Napríklad v oblasti Malých Karpát funguje sieť dobíjacích staníc, ktorú podporuje spoločnosť ebajk.

Elektrobicykle už nájdete aj v takmer každej predajni bicyklov na Slovensku a pribudli aj špecializované predajne. Požičovne e-bicyklov sa objavujú v hoteloch a v strediskách cestovného ruchu na celom Slovensku.

Vývoj bicyklov s elektrickým pohonom ovplyvňujú aj slovenskí konštruktéri. Prvý návrh rámu elektrobicykla na svete vytlačeného pomocou 3D tlače prichádza zo Stupavy, z Košíc zasa návrh na nový typ elektropohonu bicyklov.

 

Autor: Redakcia Quark

Foto: Kinazo Design, RH-Bike

Uverejnila: VČ

 

Viac o nových trendoch vo vývoji elektrobicyklov, ale najmä o dvoch horúcich novinkách zo Slovenska, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 03/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zvuk pôsobí na naše emócie a náladu 24 hodín denne.
Zistite viac