Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aplikácia éterických olejov na patogénne baktérie

VEDA NA DOSAH

Acinetobacter

Éterické oleje (inak nazývané aj silice) sú bezdusíkaté heterogénne zlúčeniny organických látok, ktoré sa nachádzajú skoro v každej rastline v ich siličných bunkách. Silice sa vyznačujú charakteristickou a obvykle príjemnou vôňou. Sú pomerne ťažko rozpustné vo vode, no napriek tomu sa jednoducho rozpúšťajú v organických rozpúšťadlách a v etanole. Pri normálnych podmienkach sú tekuté, no pôsobením najmä slnečného svetla a vzdušného kyslíka sa znehodnocujú tým, že sa menia na živicu. Najčastejšie sa získavajú destiláciou s vodnou parou alebo lisovaním.

Využitie éterických olejov zasahuje až do dávnej minulosti, kde sa uplatnili ako prírodné liečivo, ktoré priaznivo pôsobí na zdravie pokožky, vlasov a tela. Éterické oleje sa v súčasnosti najčastejšie využívajú pri liečení ochorení dýchacích ciest. Najčastejšie využívanými olejmi sú eukalyptový, klinčekový a levanduľový olej, ale aj oleje z ruže, jazmínu alebo mäty. Využitie našli najmä v aromaterapii, farmaceutickom priemysle (pri príprave mastí a kvapiek), v medicíne, v potravinárskom priemysle (ako aróma) a v kozmetickom priemysle.

Bacillus subtilisNáplňou projektu Aplikácia éterických olejov na patogénne baktérie bolo otestovať účinnosť éterických olejov na patogénne baktérie a dokázať tak ich antimikrobiálne, fungicídne a antibakteriálne účinky a porovnať výsledky ich vplyvu s výsledkami vplyvu antibiotík. Do projektu bolo zapojené testovanie štyroch esenciálnych olejov na štyroch rôznych mikroorganizmoch.

Pôsobenie levanduľového, citrónového, klinčekového a mätového oleja bolo testované jamkovým systémom na Staphylococcus aureus (spôsobuje kožnú infekciu a zápal vnútorných orgánov so sepsou), Escherichia coli (spôsobuje závažné črevné ochorenia), Pseudomonas aeruginosa (spôsobuje infekciu krvi) a Bacillus subtilis (vyvoláva zvracanie a rozličné hnačkovité ochorenia).

Keďže kvalita aj kvantita všetkých olejov závisí aj od podmienok pestovania rastlín, spôsobu ich zberu a uchovávania pre neskoršiu výrobu silíc, počas realizácie projektu bola snaha použiť oleje čo najvyššej kvality, aby boli získané čo najpresnejšie výsledky.

Niektoré oleje sa autori projektu dokonca aj pokúsili sami vyrobiť destiláciou s vodnou parou. Testovanie antimikrobiálnej účinnosti sa realizovalo priamou aplikáciou esenciálnych olejov na živné pôdy, na ktoré boli naočkované uvedené mikroorganizmy.

Príprava éterických olejov destiláciou Živné pôdy

Výsledky projektu odhalili možnosti novej využiteľnosti éterických olejov v troch nových oblastiach, ktorými sú reštaurovanie plesňami znehodnotených umeleckých diel (obrazov, fotografií,…) a ich aplikácia do klimatizačných jednotiek.

 

Projekt zaoberajúci sa aplikáciou éterických olejov na patogénne baktérie je jedným z ocenených projektov v rámci celoročného vzdelávacieho projektu na podporu výučby prírodovedných a technických odborov na základných a stredných školách VEDA MÁ BUDÚCNOSŤ. Autormi projektu sú Katarína Bugyiová, Bálint Czíferi, Daniel Krchňák a Bianca Kukučková zo Strednej odbornej školy chemickej z Bratislavy.

 

S týmto projektom sme sa umiestnili na vynikajúcom prvom mieste, za čo sme veľmi vďační a zároveň veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť a ešte viac si vedu priblížiť k srdcu“, povedali autori projektu.

 

Autor: Katarína Bugyiová, jedna z autoriek projektu

Foto: Daniel Krchňák, jeden z autorov projektu

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky