Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

3D tlač krok za krokom – Nielen pre učiteľov informatiky

VEDA NA DOSAH

3D tlač časti kostry

Akú si kúpiť 3D tlačiareň? Pri našich workshopoch a prednáškach sa nás učitelia informatiky, žiaci i študenti často pýtajú, kde si môžu dať vytlačiť napríklad časti pre robotické autíčka. Po poskladaní by ich doplnili o ďalšie časti, ktoré by potom naprogramovali. Možnosťou je kúpa 3D tlačiarne do školy, klubovne, knižnice alebo do domácnosti.

3D tlačiarne oslavujú tento rok svoje tridsiate výročie od prvého patentu. Ich rozšírenie však nastalo až pred pár rokmi predovšetkým pre ich lepšiu cenovú dostupnosť. Odvtedy ich počet neustále rastie a z roka na rok pribúdajú nové firmy, alebo sa vylepšujú staré modely. Sú to predovšetkým tlačiarne do domácnosti, škôl a klubov založené na tavení plastov.

Možno si vybrať od „do-it-yourself“ modelov, ktoré si poskladáte sami doma, s priateľmi, na workshope alebo hotové škatuľové riešenia. Pre prehľad sme vybrali štyri najpoužívanejšie 3D tlačiarne, každá má svoje výhody aj nevýhody. Líšia sa kvalitou prevedenia, softvérom, cenou a možnosťou použitia materiálov.

Prusa i3 MK2

Je to tlačiareň, ktorá pochádza od priekopníka v 3D tlačiach Josefa Průša z Česka a tento rok vyšla jej nová verzia MK2.

Výhody: cenová dostupnosť – stavebnica v cene cca 699,00 eur a postavená nakalibrovaná cca 999,00 eur. Vo svojej cenovej kategórii je asi najlepšia. Má dostupnú podporu v českom aj slovenskom jazyku a širokú databázu používateľov. V novej verzii pribudla automatická kalibrácia podložky. Na tlač je možno použiť akýkoľvek materiál.

Nevýhody: nie je zakrytá (t. j. nie je úplne uzavretá), čo je nevýhodou pri materiáloch ABS, ktoré potrebujú adekvátne podmienky pre rovnomerné chladenie. Vyžaduje si niekedy technické zručnosti. V súčasnosti Prusa testuje rozšírenie, ktoré umožňuje tlačiť až štyrmi farbami (onedlho budú dostupné).

Ultimaker 2 a 2+

Holandská značka, ktorá patrí asi medzi tri prvé značky na svete, ktoré začali s výrobou 3D tlačiarní. Momentálne sú dostupné verzie 2 a 2+, ale koncom roku 2016 bude pripravená nová – tretia generácia týchto tlačiarní.

Výhody: spoľahlivosť, dostupnosť rôznych materiálov, ľahká použiteľnosť, automatická kalibrácia a je uzavretá.

Nevýhody: cena cca 2 000,00  2 300,00 eur.

Zortrax M200

Poľská firma Zortrax je na trhu len tri roky, ale aj tak sa jej podaril raketový nástup do sveta 3D tlače a ich tlačiarne sa dobre predávajú. Tieto tlačiarne sú obľúbené predovšetkým medzi firmami a dizajnérmi.

Výhody: vysoká spoľahlivosť, kvalita výtlačkov, ľahko použiteľný softvér, automatická kalibrácia a je uzavretá.

Nevýhody: drahší profesionálny materiál pre tlač, cena cca 2 000,00 – 2 200,00 eur.

XYZ da Vinci 1.0 a 2.0

Je to tlačiareň od taiwanského výrobcu, ktorého tento rok kúpila firma Lenovo. Malo by to firme pomôcť nielen marketingovo, ale i pri skvalitnení výrobkov.

Výhody: obľúbené pre cenovú dostupnosť, tlačiarne sú v cene od 500,00 – 800,00 eur. Uzavretie tlačiarne pre udržiavanie konštantnej teploty pomáha tlačiť aj náročnejšie materiály. Da Vinci 1.0S AiO má veľmi jednoduchý 3D skener a automatickú kalibráciu.

Nevýhody: dajú sa použiť iba ich firemné certifikované materiály, sú však drahšie ako od iných výrobcov a slabšia technická podpora. Aj napriek vynikajúcej cene, dizajnu a dvom tlačovým hlavám (t. j. možnosti tlačiť dvomi farbami naraz) alebo skeneru práve (ne)spoľahlivosť je veľkou nevýhodou tejto tlačiarne. Častokrát sa niekoľkohodinová tlač nepodarí pre zaseknutie tlačového vlákna a je nutné začať odznova, čo môže byť frustrujúce a môže odradiť začínajúcich 3D tlačiarov. Snáď to príchod Lenova napraví.

 

Ing. Eva Kalužáková, CVTI SR, FABLAB Slovensko

Ing. Jozef Vaško, Fablab, CVTI SR, FABLAB Slovensko

Foto: Ing. Jozef Vaško, Fablab, CVTI SR, FABLAB Slovensko

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky