WORLD EXPO 2020 bude v Dubaji

07. aug. 2018 • Iný

WORLD EXPO 2020 bude v Dubaji

Svetová výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín sveta sa bude v roku 2020 oficiálne konať v Dubaji. Emirát tak v užšom výbere porazil konkurenčné kandidátske mestá Jekaterinburg (Rusko), Izmir (Turecko)  a Sao Paolo (Brazília). Slovensko bude pri tom.

Dubaj si priazeň odbornej verejnosti získal najmä vďaka konceptu „Connecting Minds, Creating the Future“ (Spájame myšlienky, tvoríme budúcnosť), ktorý vychádza z podstaty emirátu ako globálneho multi-kultúrneho centra, obchodného a dopravného uzla pre viac ako 2 miliardy ľudí. Dubajské Expo má byť doposiaľ najväčšie, prvé v regióne Stredný Východ a zároveň prvé v arabskom svete. Miestom Dubai EXPO 2020 bude komplex Dubai World Central v Jebel Ali. Podtémami výstavy sú: „Príležitosť", „Mobilita" a „Udržateľnosť".

Námestie s názvom "Al Wasl", odvodené od staro-arabského mena pre Dubaj

Budúca podoba námestia s názvom Al Wasl, odvodená od staro-arabského mena pre Dubaj

Predpokladá sa, že svetová výstava bude mať pre ekonomiku emirátu a celej únie vysokú pridanú hodnotu. Počet turistov v Dubaji by tak mal do roku 2020 vzrásť zo súčasných 10 miliónov ročne na 25 miliónov.

Slovensko sa zúčastní na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020, ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Účasť na nej potvrdilo 160 krajín, predpokladá sa 25-miliónová návštevnosť. Podľa ministra hospodárstva Petera Žigu účasť na takejto výstave sa považuje za „dobrú príležitosť ukázať Slovensko ako vyspelú európsku krajinu a významného regionálneho hráča.“ Verejnosť o aktivitách v súvislosti s touto výstavou bude informovaná aj prostredníctvom samostatnej webovej stránky.

Generálnym komisárom expozície SR na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 bude Vladimír Rak. Okrem iného sa minulý rok podieľal na príprave tzv. malého EXPA v kazašskej Astane, na ktorom bola expozícia Slovenska vyhodnotená ako druhá najlepšia vo svojej kategórii za Výstavný dizajn. Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 sa uskutoční od 20. októbra 2020  do 10. apríla 2021.

Komisár pre Svetovú výstavu v Dubaji V. Rak považuje za svoj hlavný cieľ „zabezpečenie podmienok pre čo najúspešnejšiu prezentáciu Slovenska ako krajiny, ktorá pri svojom hospodárskom raste využíva moderné technológie, rešpektuje vysoké štandardy ochrany životného prostredia ochrany a má veľký vedecký a inovačný potenciál."  V. Rak dodal, že chce „pri príprave slovenskej expozície transparentné verejné súťaže a aktívnu spoluúčasť všetkých ministerstiev a kompetentných na príprave prezentácie Slovenska." Zároveň výstava bude priestorom na nadviazanie obchodných partnerstiev.

Účasť na výstave EXPO Dubaj 2020 schválila vláda v máji, náklady na financovanie účasti by mali byť do 6,8 milióna eur. Ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov v regióne. Vzhľadom na oslavy 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov sa predpokladá, že výstava bude odlišná od predchádzajúcich svetových výstav. Na výstavu by malo prísť 25 miliónov návštevníkov, z nich asi 70 % bude zahraničných. 

 

Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

Odbor komunikácie MH SR

Dubaj.sk

 

 
 

Hore
QUARK
Prechod VK na VND
Noc výskumníkov 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
TVT 2017 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Cievy v ľudskom tele by mohli obísť našu zemeguľu na rovníku dvakrát.
Zistite viac