Vymysleli plne automatizované pestovanie rastlín v byte. To je projekt Grow Box


Vymysleli plne automatizované pestovanie rastlín v byte. To je projekt Grow Box

„Chceme ľuďom pomôcť pestovať rastliny doma,  po celý rok a bez námahy.“ S takýmto zámerom rozbehli svoj projekt Grow Box mladí startupisti z Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rámci desiatky najúspešnejších projektov sa dostali do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach.

„Projekt vznikol z vlastnej potreby. Chceli sme pestovať zeleninu priamo v byte v meste po celý rok, chutnú a čerstvú. Dôvodom bolo, že zelenina predávaná v supermarketoch nebola podľa nás dostatočne kvalitná,“ uvádza Ivan Šodor, ktorý je zakladateľ projektu. Podľa ich prieskumu preferuje domácu zeleninu 55 % ľudí. Napriek tomu je až 83 % z nich odkázaných na nakupovanie v supermarkete. 

„Ako najväčšiu prekážku v pestovaní vlastných rastlín ľudia vnímajú nedostatok priestoru na pestovanie a podľa prognóz bude priestoru na pestovanie ešte menej. Do roku 2050 bude žiť v mestách až 70 % svetovej populácie, pričom sa tam vyprodukuje iba 15 % potravín,“ vysvetľuje Ivan Šodor, ktorý je v tíme aj spolu s Marcelom Roszivalom – má pozíciu technológa a jeho úlohou je zabezpečiť, aby produkt fungoval z biologického hľadiska. V súčasnom štádiu to zahŕňa laboratórny výskum, ktorý vedie. Trojicu uzatvára Juraj Matkovič, ten sa podieľa na vývoji a výrobe produktu. 

Aby ľudia mohli pestovať rastliny priamo doma a bez námahy, používa Grow Box technológiu, ktorá dodáva živiny ku koreňom vo forme hmly. „Tá sa ultrazvukom vytvára zo živného roztoku a slúži na prenos živín ku koreňom. Hmla dokonale pokryje celú plochu koreňov, čím zabezpečí maximálne vstrebávanie živín. Korene voľne visia do izolovaného priestoru, v ktorom sa nachádza vzduch a hmla. Dostatok vzduchu prirodzene urýchľuje rast. Dostatok svetla zabezpečuje úsporné LED osvetlenie umiestnené nad rastlinami,“ opisujú autori svoj projekt.

V čom teda spočíva inovácia technológie Grow Box? Vďaka použitej technológii sú rastliny o 30 % väčšie ako tie dopestované v pôde, dosahujú 3x rýchlejší rast a systém ušetrí 98 % vody. Pestovanie si vyžaduje iba 10 % plochy v porovnaní s pestovaním v pôde. Vďaka dizajnu kocky je možné Grow Box uložiť kamkoľvek, pripevniť na stenu, alebo viacero zariadení ukladať na seba, čím vznikne „zelená stenu“, ktorá oživí interiér a vyprodukuje dostatok surovín. „V najnovšej verzii Grow Boxu, ktorá bude dostupná v júni, už bude zakomponovaný mikroprocesor. Ten umožní plne automatizované pestovanie – používateľ iba vloží semienka rastliny a zapojí Grow Box do elektrickej siete,“ dopĺňa Ivan Šodor, ktorého úlohou je predaj, získavanie spätnej väzby od zákazníkov a vývoj produktu.

„Najväčšou motiváciou je pre nás vízia toho, že vybudujeme globálnu spoločnosť, ktorá bude schopná prispieť k dostatku potravín vo svete a novými zelenými technológiami inovuje poľnohospodárstvo. Vpred nás ženie radosť z vytvárania novej hodnoty v podobe produktu,” zhodujú sa členovia realizačného tímu Grow Box. Úspech zožali už aj vlani, keď tento projekt vyhral súťaž „Slovak Student Startup Cup 2016“ v kategórii Životné prostredie, zelené technológie.

ilustračné foto (pestovanie)

Od roku 2014, kedy bolo otvorené Startup centrum TUKE, sa do  súťaže zapojilo viac ako 55 inovatívnych projektov a celkovo 35 perspektívnych startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt. Hlavným zámerom centra je vytvoriť motivačné prostredie, ktoré pomôže nielen študentom a zamestnancom TUKE, ale aj ostatným obyvateľom regiónu v rozvoji ich inovatívnych nápadov a potenciálu. Startup centrum TUKE ponúka startupom podporu v rôznej podobe, podľa ich aktuálnych potrieb. Jedná sa predovšetkým o možnosť využívať zdarma priestory v Startup centre TUKE a potrebné prístrojové kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení na univerzite. Ďalej tiež pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov, ako aj expertnú a mentorskú podporu.

 

Informácie poskytol: Ivan Šodor, zakladateľ projektu Grow Box

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
FVF 2019
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jar
Vedec roka 2018
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vírusy k svojmu rozmnožovaniu potrebujú živú bunku ako hostiteľa.
Zistite viac